Film o Powstaniu Zamojskim na festiwalu w Los Angeles

0
663

Historię bohaterskich walk ludności Zamojszczyzny z niemieckim okupantem zobaczą na dużym ekranie amerykańscy widzowie. Dokument „Wszystko dla Polski. Powstanie Zamojskie 1942 – 1944.” będzie wyświetlany na 18. Festiwalu Filmów Polskich w Los Angeles.

Film „Wszystko dla Polski – Powstanie Zamojskie 1942-1944″ w reżyserii Magdaleny i Rafała Kołodziejczyków ukazuje tragiczne losy polskiej ludności zamieszkującej Zamojszczyznę w okresie II wojny światowej. To źródło wiedzy o niemieckich akcjach pacyfikacyjno – wysiedleńczych na terenach Zamojszczyzny, a także o bohaterskiej walce zbrojnej oddziałów Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich bardzo aktywnie działających na terenie Zamojszczyzny w obronie ludności oraz na rzecz wywalczenia niepodległości Ojczyzny. Wypowiadają się w nim świadkowie tamtych wydarzeń – weterani oraz ich rodziny, a także historycy.

Produkcja powstała ze środków m. in. Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Jego realizacji podjęła się Telewizja Polska S. A. Oddział w Lublinie.

Premiera filmu miała miejsce 17 stycznia tego roku w zamojskim CKF “Stylowy”. Teraz będą mieli okazję zobaczyć go także amerykańscy widzowie. Obraz został wybrany do projekcji na 18. Festiwalu Filmów Polskich w Los Angeles, który rozpoczyna się 18 października. – To wielkie wyróżnienie – mówi Rafał Kołodziejczyk.

Cały film można oglądać w serwisie You Tube.

 

Poprzedni artykułZamość: Wykonaj bezpłatne badania usg
Następny artykuł„Sonderlaboratorium SS. Zamojszczyzna – pierwszy obszar osiedleńczy w Generalnym Gubernatorstwie”. Wystawa w MDK
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments