„Continuum” – retrospektywna wystawa rysunku

0
794
Joanna Brzescinska-Riccio LA SORGENTE (Zrodlo), rysunek tuszem na papierze Magnani, 76x56,

Jubileuszowa wystawa pt. „continuum” organizowana z okazji 30-lecia pierwszego exposé obrazów w Zamojskim Domu Kultury będzie zaprezentowana już niebawem w Hotelu Arte (Rynek Wielki 9).

O pracach związaniej z Zamościem artystki opowie w dniu wernisażu Elżbieta Gnyp – malarka i historyk sztuki. Wernisaż zaplanowano na piątek 22 września o godz. 17.00.
Wystawa została objęta patronatem takich prestiżowych instytucji jak:

  • useo Ugo Guidi, forte dei Marm
  • Museo Ugo Guidi, forte dei Marmi-Onlus
  • Simultanea Spazi d’Arte, Florencja
  • Fundacja Polonia-Semper Fidelis
  • Vox Pelegrina, Bibliotheque et archives prives de la Polonia en France

Joanna Brześcińska-Riccio ur. w Krasnymstawie, od 1986 zamieszkala w  Zamościu, z którym wciąż jest ściśle związana pomimo, ze od 1989 roku mieszka na stale w Toskanii we Wloszech. Pracuje jako niezależny artysta grafik. Studia w Instytucie Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie, specjalizacja i dyplom z grafiki (akwaforta) w 1985, w tym samym roku przyjęta na podstawie prac do ZPAP. Obecnie czlonek Arts Council – Rada Plastyki PSEP&ZPAP oraz wielu Stowarzyszeń Artystycznych i Akademickich we Włoszech. Twórczość artystyczna to głównie grafika, rysunek tuszem – również na płótnie (technika własna)  oraz rysunek na formach ceramicznych.

Autorka 34 wystaw indywidualnych we Włoszech (min. Piza, Florencja, Mediolan, Rzym, Wenecja), Francji, Niemczech i w Polsce. Pierwsza indywidualna wystawa w 1987 r. w Wojewódzkim Domu Kultury, kolejna znacząca wystawa indywidualna w 1988 w Zamojskiej Galerii Sztuki Współczesnej (obecne BWA), natomiast we Włoszech w 1990 r. w Cappella Medicea w Seravezza.

Wśród  ostatnich w roku 2016: wystawa w Muzeum Ugo Guidi w Forte dei Marmi wraz z publikacją katalogu „Joanna Brzescinska-Riccio. Moti Cosmici”, Wyd. Muzeum Ugo Guidi, zarejestrowanym w Centralnej Bibliotece Narodowej we Florencji i w Centralnej Bibliotece Panstwowej w Lucca oraz wystawa w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszwskiej – Muzeum Niepodleglosci w Warszawie. W roku 2017:  wystawa i projekt artystyczny w formie wydarzenia „Arte del Sognare – podróż w artystyczny świat Joanny Brześcińskiej-Riccio”, którego inicjatorem i  kuratorem jest Giuseppe JOH Capozzolo – Video Artysta, kompozytor i managment ARTe33 comunicareArte, wydarzenie zorganizowane przy współpracy Vittorio Guidi – Dyrektora Muzeum Ugo Guidi w siedzibie Muzeum i w Logos Hotel w Forte dei Marmi (Lucca).

Udział w ponad 170 wystawach zbiorowych i przegladach sztuki we Wloszech, Francji, Hiszpani, Wlk. Brytanii, Belgii, Turcji, USA i w Polsce. Laureatka okolo 40 nagród i wyróżnień w konkursach sztuki oraz za całoksztalt pracy artystycznej.

Obecna w licznych katalogach i periodykach sztuki, głównie włoskich, wśród ostatnich, w prestiżowym katalogu współczesnej sztuki włoskiej „Catalogo dell’Arte Moderna Italiana. Gli artisti italiani dal primo novecento ad oggi.” (Katalog Współczesnej Sztuki Włoskiej. Artyści włoscy z początku XX wieku do chwili obecnej) nr 51 edycja 2015, nr 52 edycja 2016, Wyd. Editoriale Giorgio Mondadori, Mediolan, ujęta w części obejmującej artystów wybranych przez Komisję Krytyków Sztuki wraz z szacunkiem na rynku sztuki i oceną krytyków.

W publikacjach polskich znajduje się m.in. w słowniku biograficznym pod red. Agaty i Zbigniewa Judyckich „Polonia”  wyd. PWN Warszawa, 2000 oraz w encyklopedii pod red. Prof. Zbigniewa Piaska „Wielka Encyklopedia     Polonii Świata” wyd. Fundacja „Instytut Edukacji i Rozwoju” w Częstochowie i Wydawnictwo Akademii Polonijnej w Częstochowie „Edukator”, Częstochowa, 2014.

Jej rysunek został wybrany na okładkę książki „Dzień Pierwszy. Wspomnienia” opracowanej przez Zbigniewa Judyckiego i Andrzeja Cedro, wyd. CAN, Warszawa, 2014. Jest to zbiór wspomnień osobistości ze świata polityki, sztuki, kultury, nauki i sportu o dniu wyboru Karola Wojtyły na papieża, gdzie znajduje się również i wspomnienie artystki.

Tworczość recenzowana przez znanych historykow i krytykow sztuki oraz dziennikarzy, pisarzy artystów i poetów. m.in: Vittorio Guidi, Giuseppe Joh Capozzolo, Marilena Cheli Tomei, Manuela Antonucci, Roberta Fiorini, Massimiliano Sbrana, Alvaro Spagnesi, Dino Pasquali, Luigi Muccitelli, Bruno Chiarini, Teodosio Martucci, Giulia Sillato, Giuseppe L. Coluccia, Sandra Lucarelli, Sandro Serradifalco, Donato Conenna, Fabio Bianchi, Bruno Pollacci, Bruna Nizzola, Lodovico Gierut, Jan Wiktor Sienkiewicz, Zbigniew Judycki, Agata Kalinowska-Bouvy, Teresa Madej, Ks. Czesław Nowak, Elżbieta Gnyp, Zbigniew Kołaczek, Jerzy Tyburski, Waldemar Brzyski.

Wielokrotne uczestnictwo w Sympozjach i Kongresach Polonii wraz z prezentacją dorobku artystycznego. Poza własną pracą twórczą poświęca się również działalności kulturalno – artystycznej w celu zblizenia środowisk twórczych polskich i włoskich. Pomimo, że mieszka na stałe we Włoszech, utrzymuje ciągły kontakt ze swoim polskim miastem Zamość, uczestnicząc w wystawach środowiska artystycznego i życiu kulturalnym Zamościa m.in. inicjatorka i współorganizatorka wymiany kulturalnej środowisk artystycznych między Pizą a Zamościem 2010 – 2011 – 2012.

Prace w kolekcjach publicznych m.in.: Muzeum Mandralisca w Cefalù, Archiwum Sztuki – Kolekcja Galerii GAMeC – CentroArteModerna w Pizie, Centro Artistico Documentario Itinerante “Labirinto” w Arni (Lucca), Museo Storico alla Resistenza di S.Anna w Stazzema (Lucca), Pinakoteka  Muzeum Rodolfo Valentino w Castellaneta (Taranto), Fundacja onlus “Antonio Fineschi” w Prato, Urząd Miejski w Pontremoli (Massa), Archiwum Emigracji Biblioteki UMK w Toruniu, Galerie Château D’Halloy w Europejskim Centrum  Polonijnym, Vaudricourt, Galleria Bonan Studio Arte Due w Wenecji, World Museum w Palazzo Arese Jacini w Cesano Maderno (Mediolan), Dzial Sztuki Współczesnej w Muzeum Ziemi Prudnickiej w Prudniku,  Kolekcja Ilustracji Artystycznej w BWA – Galeria Zamojska w Zamościu, Comitato Archivio artistico – documentario Gierut w Marina di Pietrasanta (Lucca), Leśmianowa Kolekcja Sztuki Towarzystwa  „Renesans” w Zamościu, Muzeum Ugo Guidi w Forte dei Marmi i inne oraz w zbiorach prywatnych we Włoszech, Polsce, Francji, Niemczech i innych.

www.joannabrzescinskariccio.com

 

 

- reklama-
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments