Uroczyste rozpoczęcie rewitalizacji największego Kościoła oo. Franciszkanów w Polsce [ZDJĘCIA]

1
771

Lada chwila ruszy rewitalizacja kościoła oo. Franciszkanów pw. Zwiastowania NMP w Zamościu. Dziś (piątek, 8 września) w kościele odbyła się msza św. w intencji przyszłych prac. Tuż po niej Biskup Marian Rojek dokonał uroczystego poświęcenia placu budowy, maszyn, zarządów firm oraz pracowników.

W uroczystości licznie wzięli udział mieszkańcy, były też władze miasta na czele z Prezydentem Andrzejem Wnukiem, urzędnicy miejscy, radni oraz przedstawicie firm budowlanych, które wykonają renowację.

Tuż po Eucharystii Ksiądz Biskup Diecezjalny J. E. Marian Rojek udzielił błogosławieństwa Zarządom Firm i Pracownikom rozpoczynającym dzieło rewitalizacji franciszkańskiej świątyni oraz poświęcił miejsca pracy i maszyny.

Prace rewitalizacyjne największego XVII-wiecznego barokowego kościoła w Polsce wykonają zamojska firmą „BUDMAT” Spółka Jawna Tadeusz Rozmus, Józef Małysz oraz firma LUBREN Sp. z o.o. z Lublina.

Koszt inwestycji to 22.664.771,01 zł. Prace mają zostać zakończone do 15 listopada 2019r.

Wkrótce na placu obok kościoła będą przeprowadzane nawiercenia, nawet 100 metrów w głąb, gdyż kościół ma być ogrzewany przez pompę ciepła.

Teren skwerku przy kościele także zostanie uporządkowany i zagospodarowany. Ma tam także stanąć figura św. Franciszka. W miejscu, gdzie dawniej stała dzwonnica ma zostać odtworzony jej obrys.

13 czerwca 1637 roku odbyła się uroczystość położenia kamienia węgielnego pod budowę kościoła. Od tego czasu budynek kościoła zniszczyły pożary (w 1672r. oraz w 1673r.), po I rozbiorze klasztor został skasowany i umieszczono w nim szpital wojskowy. Na początku XIX wieku były w kościele magazyny żywności, kancelarie wojskowe i koszary austriackie a później rosyjskie. Po I wojnie światowej w budynku kościoła mieścił się Sejmik Powiatowy i Dom Polskiej Macierzy Szkolnej, a później także muzeum regionalne. Od 1926 roku funkcjonowanie rozpoczął kino-teatr „Stylowy”. Po II wojnie światowej w budynku rozpoczęło działalność Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych, które częściowo wyprowadziło się do nowej siedziby dopiero w 1994 roku, a całkowicie w 2006 roku. Po tak bogatej historii gmachu kościoła oo. Franciszkanów przyszedł czas na jego rewitalizację.

1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimowo

A co z wyposażeniem oryginalnym kościoła – czy są dokumenty gdzie zdeponowano ołtarze, obrazy i figury po likwidacji klasztoru i kościoła?