Od jutra można składać wnioski o emeryturę w obniżonym wieku

0
748

W październiku wchodzą w życie przepisy obniżające wiek emerytalny kobiet do 60 lat i mężczyzn do 65 lat. Już od 1 września można będzie składać w ZUS wnioski o przyznanie emerytury w obniżonym wieku.

ZUS przypomina, że wniosek o emeryturę można złożyć na 30 dni przed ukończeniem wieku emerytalnego. Osoby, które 60/65 lat ukończą przed 1 października, na złożenie wniosku muszą poczekać do września. Ze złożeniem wniosku nie powinno być problemów. Wszystkie potrzebne do złożenia wniosku dokumenty są dostępne w placówkach ZUS a także na stronie internetowej www.zus.pl.

Osoba, która bezpośrednio przed emeryturą pracuje na etacie, powinna dostarczyć do ZUS świadectwo pracy z informacją o rozwiązaniu stosunku pracy. To pozwoli uruchomić wypłatę emerytury. Osoba, która nie ma jeszcze policzonego kapitału początkowego, do wniosku o emeryturę dołącza dokumenty, które potwierdzają okresy pracy sprzed 1999 r. i osiągane wtedy zarobki.

Od 1 lipca w każdym oddziale ZUS działają także doradcy emerytalni. Zainteresowani mogą więc uzyskać kompletną wiedzę dotyczącą zasad przyznawania emerytury i czego mogą się spodziewać przechodząc na nią. W oparciu o dane z konta w ZUS prognozują również wysokość świadczenia konkretnego klienta w zależności od momentu zakończenia aktywności zawodowej. A to pomaga mu zdecydować, kiedy przejście na emeryturę będzie dla niego bardziej opłacalne. Na spotkanie z doradcą trzeba zabrać ważny dowód tożsamości (dowód osobisty lub paszport). Osoby, które są członkami otwartego funduszu emerytalnego, powinny przynieść ze sobą również ostatnią informację otrzymaną z OFE o stanie zgromadzonych składek. Dzięki temu prognoza emerytury będzie bardziej precyzyjna.

Z powodu wejścia w życie ustawy o obniżonym wieku emerytalnym w tym roku w województwie lubelskim prawo do emerytury może uzyskać dodatkowe 16 tysięcy osób.

Poprzedni artykułPolicyjna Insignia rozbita – utrudnienia na Piłsudskiego
Następny artykułBreakout Symfonicznie na Rynku
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments