Zamość w czołówce miast, którym grozi zapaść społeczno – gospodarcza

0
890

Zamość znalazł na 14 miejscu w klasyfikacji średnich miast w Polsce, którym grozi marginalizacja i zjawiska kryzysowe – wynika z analizy Polskiej Akademii Nauk.

Według sporządzonej przez PAN ekspertyzy, zapaść społeczno – gospodarcza grozi niemal połowie (122 z 255) średnich miast w Polsce.

Największe nasilenie problemów społeczno-gospodarczych zdiagnozowano w Prudniku w woj. opolskim, Hajnówce w woj. podlaskim i w Bartoszycach w województwie warmińsko-mazurskim. Wysoko są również: Kętrzyn (warmińsko-mazurskie), Przemyśl i Sanok (woj. podkarpackie) oraz Grudziądz (woj. kujawsko-pomorskie). Łącznie funkcje społeczno-gospodarcze w najwyższym stopniu tracą 122 miasta. Zamość znalazł się na 14 pozycji. Na dalszych miejscach są też inne miasta naszego regionu: Hrubieszów, Tomaszów Lubelski i Biłgoraj.

Miasta średnie w ekspertyzie PAN zostały zdefiniowane jako miejscowości poniżej stolicy województwa i powyżej 20 tys. mieszkańców (powyżej 15 tys., jeśli było to miasto powiatowe).

Problemy rozwojowe dotyczą m.in. spadku liczby ludności, zwłaszcza osób młodych i lepiej wykształconych. Towarzyszą temu narastające problemy społeczne, atrofia, rozpad więzi społecznych, a także patologie. Zachwianie równowagi na rynku pracy powoduje nadmierne dojazdy do pracy, które są dodatkowo utrudnione z uwagi na peryferyjność tych miejscowości.

Analiza Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN powstała na potrzeby rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Zapowiedziano w niej pakiet działań dla średnich miast, który ma pomóc odwrócić niekorzystne tendencje. Ministerstwo Rozwoju planuje przeznaczyć na wsparcie średnich miast w najbliższych latach ponad 2,5 mld zł, skupiając się szczególnie na 122 ośrodkach zidentyfikowanych przez PAN.

W krajowych programach operacyjnych, którymi zarządza minister rozwoju, przewidziano preferencje dla miast średnich, m.in. poprzez dedykowane nabory. Możliwe jest też zdobycie kapitału na wkład własny do projektów finansowanych ze środków unijnych. Resort chce również stymulować lokalizację nowych inwestycji prywatnych na terenie średnich miast poprzez preferencyjne warunki pomocy publicznej dla inwestorów.

źródło: http://kurier.pap.pl

 

Poprzedni artykułCamaro Zamość na 13. miejscu w finałach Grand Prix Polski 3 x 3
Następny artykułSłowiańskie harce na pożegnanie wakacji
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments