Buława Hetmańska to nagroda przyznawana przez publiczność Zamojskiego Lata Teatralnego od 1985 roku.
Widzowie wybierając spektakle, które im sie najbardziej spodobały w tegorocznej edycji 42. Zamojskiego Lata Teatralnego, decydują o programie przyszłorocznego 43. ZLT. Tradycją ZLT jet to, że laureat Buławy inauguluje kolejne Lato Teatralne.

W tym roku stała się rzecz niesłychana. Tego jeszcze nie było na Zamojskim Lecie Teatralnym. Publiczność przyznała 2 Buławy Hetmańskie!
Otrzymują je:

Teatr InZhest z Mińska za spektakl GOLDEN AGE
w reż. Viacheslava Inozemceva.

„Golden Age” to opowieść o wielkiej miłości w Złotym Królestwie, o diabolicznych Przybyszach i zwycięstwie mądrości w postaci Boga z maszyny – Deaus ex machina.

Od razu wiedzieliśmy, że to niesamowite widowisko 😉
Zobaczcie film ze spektaklu oraz galerię zdjęć TUTAJ

Teatr Latarnia i Klepisko za spektakl WŁADCY 
w reż. Mateusza Tymury 

„Władcy” to opowieść złożona z siedmiu rozdziałów inspirowana prawdziwymi wydarzeniami.
Każda z części to wyspa na rzece historii, każdą rządzi inny w ł a d c a, każda opowiada o innym wydarzeniu z tragicznych dziejów Europy. Dwie strony: kat i ofiara. Nie oskarżamy władców – robią to ich ofiary. Pokazujemy, jeśli się tylko da, na czym polega ich ideologia, obłąkanie. Ile w tym jest przypadku? Dajemy im na scenie prawo do wydawania swoich morderczych rozkazów, czynienia zbrodni.
Punktem wyjścia do stworzenia zdarzeń dramatycznych i scenariusza w oparciu o teksty źródłowe była powieść Williama Goldinga „Władca much”, a motywem przewodnim – ludobójstwo. Spektakl jest odnajdywaniem w historii tropów, które odkrywają nam oblicze współczesnego terroryzmu. Terroryzm rozrasta się rozsiewając plony coraz bliżej każdego z nas. Zbyt szybko. Zbyt blisko. Być może owa analiza to jedyne co możemy zrobić aby ujarzmić strach i pójść dalej.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments