GAIA

Z okazji zbliżającej się trzeciej edycji Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie, odbyła się (27 lipca) konferencja prasowa związana z tym wyjątkowym wydarzeniem.

Na konferencji obecni byli: Prezydent Zamościa Andrzej Wnuk, Piotr Duda – Dyrektor Festiwalu, jego pomysłodawca i organizator, Małgorzata Bzówka – Dyrektor Wydziału Kultury i Sportu UM Zamość, Janusz Nowosad – Dyrektor Zamojskiego Domu Kultury oraz Aleksandra Bondyra – koordynator Zamojskiego Dnia Festiwalu Stolica Języka Polskiego.

Zanim jednak w Zamościu, to już w sobotę 5 sierpnia w Szczebrzeszynie o godz. 18.00 (Szkoła Zawodowa w Szczebrzeszynie, ul. Zamojska 29), odbędzie się wernisaż wystawy „Kolonia Fotografików”. To bogaty zbiór 200 fotografii autorstwa fotografów związanych z Zamojszczyzną, w tym także prace Zamojskiego Towarzystwa Fotograficznego i Zamojskiej Grupy Fotograficznej.

Prezydent Andrzej Wnuk podkreślił, że bardzo go cieszy współistnienie Festiwalu w Zamościu. W ubiegłym roku był to tylko jeden koncert Adama Struga w Parku, w tym roku to już cały, i to pierwszy dzień w Zamościu. Dzień ten rozpoczyna się wcześnie rano, o godz. 8.00 od kultowej „Zagadkowej Niedzieli” Katarzyny Stoparczyk – audycja będzie transmitowana na żywo na antenie „Trójki” wprost z Rynku Wodnego. Już dzisiaj zapraszamy wszystkie dzieci wraz z rodzicami [6 sierpnia, niedziela, godz. 8.00, Rynek Wodny].
Kolejne atrakcje literackie dla najmłodszych to spotkania z autorami książek dla dzieci, które poprowadzi Sylwia Stano. Na Rynku Wodnym od 10.00 będzie można spotkać Michała Rusinka, Grzegorza Kasdepke i Rafała Kosika.

Piotr Duda podreślił, że „Stolica Języka Polskiego” to wydarzenie kameralne, lokalne, tutejsze. Oczywiście ten „nasz Festiwal” organizatorzy promują i propagują w całej Polsce, ale po to by ten wymiar służył lokalnym społecznościom, żeby tu na miejscu to wydarzenie przynosiło owoce. Już są pierwsze wymierne efekty – dzięki kontaktom nawiązanym w Szczebrzeszynie nauczyciele Szkoły Podstawowej w Szczebrzeszynie cały rok mogli uczestniczyć w warsztatach pedagogicznych.

Na zakończenie wydarzeń w Zamościu będzie miała miejsce premiera widowiska muzycznego o zamojskim życiu Leśmiana. W „Leśmian Autobiografia” wystąpią: Krzysztof Gosztyła, Marcin Januszkiewicz, Maria Niklińska, Jagoda Stach oraz Małgorzata Kozłowska. Aktorom będą towarzyszyć tancerze, a widowisko reżyseruje Janusz Kukuła – dyrektor i główny Reżysek Teatru Polskiego Radia. Są plany aby wydać płytę z zarejestrowanym materiałem „Leśmian Autobiografia”. Słuchowisko mogłoby być sprzedawane. [6 sierpnia, niedziela, godz. 21.00, Rynek Wodny]

W Zamościu zostanie powtórzony z ubiegłorocznego programu „Pamiętnik z Powstania Warszawskiego” Mirona Białoszewskiego. Jego fragmenty przeczyta Maja Komorowska, a skomentuje Tadeusz Sobolewski [6 sierpnia, niedziela, godz. 18.30, Mykwa, ul. Zamenhofa 5].
Na wszystkie wydarzenia festiwalowe w Zamościu obowiązuje wstęp wolny. Inaczej sprawa się ma ze Szczebrzeszynem. Na koncerty Ireny Santo, Ani Dąbrowskiej, Adama Struga, Pablopavo oraz widowisko poetyckie „Najlepiej w życiu ma Twój kot” obowiązują bezpłatne wejściówki. Są one do odebrania 1 sierpnia w Miejskim Domu Kultury w Szczebrzeszynie od godz. 10.00. Będzie można je także rezerwować od 1 sierpnia wysyłając e-mail na adres [email protected] Jedna osoba może zarezerwować jedną wejściówkę na jedno wydarzenie.
Festiwal cieszy się olbrzymią popularnościa wśród widzów lokalnych, ale także wśród turystów i już dzisiaj wiadomo, że wejściówek zabraknie. Piotr Duda jednak uspokaja. Nie oznacza to, że bez wejściówki nie będzie można uczestniczyć w koncercie. Zaproszenia dotycza wyłącznie miejsc siedzących, więc miejsca stojące lub z własnym kocykiem są nielimitowane.

Program Festiwalu Stolica Języka Polskiego 6-12 sierpnia 2017

Kilka drukowanych programów Festiwalu mamy dla Państwa w Redakcji – Zampraszamy (Staszica 35)

- reklama-
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments