Zamość: Drogie odpady

0
1037

Ponad 1,5 mln. zł. rocznie wydaje Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Zamościu na zagospodarowanie RDF (paliwa alternatywnego). Odpady, zgodnie z przepisami, nie mogą być składowane na wysypisku, spółka musi więc korzystać z „usług” pobliskich cementowni.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, zmieszane odpady komunalne po przetworzeniu posiadające wartość energetyczną, które przeszły proces odzysku, nie mogą być składowane na składowisku odpadów. Składowane powinny być wyłącznie te odpady których unieszkodliwianie w inny sposób jest niemożliwe. Niestety, na terenie Województwa Lubelskiego, frakcje energetyczne zagospodarowywane są tylko i wyłącznie przez cementownie, która są ponadregionalnymi instalacjami do termicznego przekształcania odpadów.

-”Z racji znikomej konkurencji w tym obszarze, braku lokalnej instalacji do termicznego przekształcania odpadów, która notabene mogła by mieć olbrzymie znaczenie dla lokalnej społeczności, tańsze ciepło, tańsze zagospodarowanie odpadów, podmioty zagospodarowujące RDF dyktują niekorzystne warunki współpracy i przerzucają na nas olbrzymie koszty zagospodarowania odpadów”- wyjaśnia prezes Jarosław Maluha.

Poniższa tabela przedstawia koszty zagospodarowania odpadów na przykładzie 2016 r.

Koszty zagospodarowania odpadów w RZZO – 2016 r.

LP

Wyszczególnienie

kwota w zł

1

Zagospodarowanie odpadów zmieszanych

6 050 722,00

2

Kompostowanie odpadów (biodegradalne)

1 232 151,00

3

Zagospodarowanie odpadów opakowaniowych (plastik)

1 998 036,00

4

Zagospodarowanie gruzu

333 226,00

5

Zagospodarowanie odpadów wielkogab.,drewna

250 648,00

RAZEM

9 864 783,00

w tym największe koszty:

zagospodarowanie RDF tj około 16% ogółu kosztów

1 560 944,00

Ta sytuacja stwarza realne zagrożenie dla kosztów zagospodarowywania odpadów i tym samym stawek opłat dla mieszkańców, czy to na terenie Zamościa czy innych gmin. Zdaniem władz PGK-u, rozsądnym byłoby, gdyby lokalne władze rozważyły utworzenie w Zamościu lub okolicach instalacji do termicznego przekształcania odpadów, gdzie RDF byłyby wykorzystywane do uzyskiwania ciepła lub energii. Należy jednak stanowczo podkreślić, że nie chodzi tu o spalanie śmieci, a odpadów, których w żaden sposób nie da się inaczej zagospodarować. Takie działania miały by olbrzymi efekt ekologiczny jak również ekonomiczny dla Regionu Zamość i byłby podstawą do samowystarczalności regionu w zakresie gospodarki odpadami.

[tekst nadesłany]

Poprzedni artykułZamość: Wkrótce wyruszy “Wędrująca Estrada” [PROGRAM]
Następny artykułŚciana Miast Partnerskich – dzieło wyjątkowe
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments