Odsłonięto tablicę upamiętniającą pomoc Zamościan dla Węgrów

0
1211

W roku 1956, gdy na Węgrzech trwało powstanie niepodległościowe, Polacy, w tym także Zamościanie w geście solidarności pomagali Narodowi Węgierskiemu, wysyłając pomoc humanitarną. Wśród darów znajdowały się też transporty krwi dla rannych Powstańców. W Zamościu zbiórkę krwi prowadzono w budynku “Kropli Mleka” obok parku. Na fasadzie budynku dla upamiętnienia wydarzeń sprzed ponad 60 lat, umieszczono pamiątkową tablicę. Jej odsłonięcia dokonali dziś (12 lipca) Ambasador Węgier, Orsolya Zsuzsanna Kovács oraz Prezydent Andrzej Wnuk. Były okolicznościowe przemówienia, pod tablicą złożono też wieńce w barwach Polski i Węgier.

W uroczystości uczestniczyli także m.in: Zofia i Krzysztof Waliłko właściciele “Kropli Mleka”; Grażyna Żurawicka zamojska konserwator zabytków; Przewodniczący Rady Miasta Jan Wojciech Matwiejczuk; Komendant PSP Jacek Sobczyński, Komendant Straży Miejskiej Marian Puszka, Starosta Zamojski Henryk Matej, Burmistrz Zwierzyńca Jan Skiba, radni i urzędnicy miejscy a także mieszkańcy Zamościa. Naród węgierski reprezentowali artyści z zespołu folklorystycznego “Forras”, którzy przyjechali na trwający w Zamościu od wtorku Festiwal “Eurofolk”.

Ambasador Republiki Węgier, Orsolya Zsuzsanna Kovács w swoim przemówieniu podziękowała obywatelom Zamościa za pomoc i wsparcie udzielone w tamtym czasie Węgrom. Podkreśliła także, że krew, którą obywatele Budapesztu otrzymali od Zamościan wciąż płynie w żyłach Węgrów i jest przekazywana z pokolenia na pokolenie.

Tuż po tych uroczystościach Ambasador Węgier udała się do Ratusza Miejskiego, gdzie miało miejsce podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy węgierskim Instytutem Petö a zamojskim Stowarzyszeniem Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Krok za krokiem”.

 

 

Poprzedni artykułSą zarzuty dla kierowcy BMW
Następny artykułKorowód zespołów ludowych na ulicach Zamościa [zdjęcia i film]
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments