Zamościanka Klaudia Kudełko zagra w nowojorskiej Carnegie Hall

0
1564
Klaudia Kudełko wystąpi solo na koncercie w prestiżowej nowojorskiej sali koncertowej Carnegie Hall. fot. screenshot youtube.com / kanał Aarhus International Piano Competition

Ogromny sukces pochodzącej z Zamościa pianistki. Klaudia Kudełko wystąpi solo na koncercie w Carnegie Hall. To wyjątkowe, niezwykle prestiżowe miejsce gościło Leonarda Bernstein’a, Celine Dion, Barbrę Streisand. W najbliższą sobotę (15.07.), w nowojorskiej sali koncertowej, Klaudia zagra Davidsbundlertanze op. 6 Roberta Schumanna.

Kilka dni temu Klaudia została laureatką Concert Artists International Strings, Voice and Piano Competition w Nowym Jorku w najwyżej kategorii “Professional Artist” bez limitu wiekowego. W konkursie wykonała Davidsbundlertanze op. 6 Roberta Schumanna, czym zachwyciła jurorów. Po występie sędziowie powiedzieli: “Niezwykle poetycka i poruszająca gra. Wszystkie wizje artystyczne zostały bardzo głęboko przemyślane i przekazane w sposób, który ukazuje wielkie oddanie w zrozumieniu intencji kompozytora oraz pragnienie przekazania tego w wyrafinowany i piękny sposób. Wspaniała pianistka!”

Sobotni, solowy występ, to dla Klaudii wyjątkowa chwila. -„Podczas koncertu na widowni ponownie zasiądą jurorzy, którzy będą przyznawać kolejne nagrody – tym razem za najlepsze występy w tym wspaniałym miejscu. Wykonam wspomniany wcześniej utwór Schumanna, który jest wyjątkowy i bardzo mi bliski (we wrześniu 2016 wykonałam go nawet na Zamojskich Dniach Muzyki). Jest to dla mnie wyjątkowe wydarzenie. Wystąpię tam już po raz drugi, ale to miejsce chyba zawsze powoduje wielką ekscytację, ponieważ jest po prostu legendarne. Poza tym amerykańska publiczność jest świetna – bardzo otwarta i entuzjastyczna. Dlatego dodatkowo cieszę się, że po występie w Carnegie Hall spędzę miesiąc grając koncerty w USA na festiwalu “PianoFest” w Hamptons”- powiedziała Klaudia.

Klaudia Kudełko rozpoczęła naukę gry na fortepianie w wieku 7 lat w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego w Zamościu w klasie fortepianu mgr Ewy Gajewskiej, naukę kontynuowała w klasie fortepianu mgr Alicji Słupskiej. Jest absolwentką Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Zenona Brzewskiego w Warszawie w klasie fortepianu prof. Joanny Ławrynowicz – Just oraz w klasie kameralistyki prof. Krystyny Makowskiej – Ławrynowicz. Obecnie studiuje na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie pod kierunkiem profesor Alicji Palety – Bugaj oraz dr Konrada Skolarskiego.

Jest laureatką wielu miedzynarodowy konkursów pianistycznych między innymi: II nagroda na Konkursie “Młodzi Wirtuozi” im. Carla Czernego w Zamościu (2007),III nagroda na Międzynarodowym Turnieju Pianistycznym im. Haliny i Ludwika Stefańskich w Krakowie (2011), tytuł laureata Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego na Mazowszu (2011), nagroda specjalna Międzynarodowego Podkarpackiego Konkursu Chopinowskiego (2012), II nagroda na Międzynarodowym Konkursie Młodych Muzyków “Citta di Barletta” we Włoszech (2012), II nagroda w kategorii open na Międzynarodowym Turnieju Pianistycznym im. Haliny i Ludwika Stefańskich w Krakowie (2013), II nagroda na XIV Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Juliusza Zarębskiego w Łomiankach (2014), III nagroda na Turnieju Pianistycznym w Trzech Odsłonach w Bydgoszczy. W roku 2014 wraz z jej triem fortepianowym (Klaudia Olborska- skrzypce, Małgorzata Latoszek- wiolonczela) została laureatką pierwszej nagrody oraz nagrody specjalnej Judges Distinction Award na Music Talent Competition w Nowym Jorku. Z tej okazji debiutowała w grudniu tego roku w Carnegie Hall – jednej z największych sal koncertowych na świecie.

W lipcu roku 2017 została laureatką pierwszej nagrody na konkursie Concert Artists International Strings, Voice and Piano Competition w Nowym Jorku, USA. Z tej okazji wystąpi -tym razem solo 15.07.2017 w Carnegie Hall. W tym roku została również zaproszona na prestiżowy festiwal pianistyczny – PianoFest Hamptons w Hamptons, Nowy Jork.

Kształci się biorąc czynny udział w międzynarodowych warsztatach pianistycznych pod kierunkiem wybitnych profesorów, między innymi Pavlem Gililovem i Jacques Rouvier. Była uczestniczką Akademii w Warszawie, Pinerolo, Cagliari (Włochy), Aachen (Niemcy) oraz akademii dla wybitnie uzdolnionych młodych pianistów International Mendelssohn Academy Leipzig w Niemczech.

Występowała z Okriestrą Filharmonii Świętokrzyskiej, Filharmonii Podkarpackiej, Orkiestrą Symfoniczną im. Karola Namysłowskiego w Zamościu,Warszawską Orkiestrą Smyczkową im. Zenona Brzewskiego w Warszawie. Prowadzi czynną działalność koncertową w Polsce, występowała między innymi w Teatrze Wielkim Operze Narodowej, Zamku Królewskim, Łazienkach Królewskich, Pałacu w Radziejowicach, a także poza granicami w takich takich jak Litwia, w Dania, Niemcy, Belgia, Holandia, Włochy, Stany Zjednoczone.

Jest stypendystką Prezydenta Miasta Zamość, Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie oraz Kościuszko Foundation w Nowym Jorku.

[źródło: UM Zamość]

Poprzedni artykułZespoły Folklorystyczne z całego świata przyjechały do Zamościa [video]
Następny artykułEurofolk dzień II: Barwny korowód i koncert inauguracyjny
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments