ZUS Zamość: Wielu chętnych na spotkanie z doradcą emerytalnym

0
1294
fot. zus.pl

Doradcy emerytalni, czyli nowa usługa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, wzbudzili ogromne zainteresowanie klientów. W pierwszym tygodniu w zamojskim ZUS prawie 370 osób skorzystało z konsultacji, wiele z nich otrzymało dodatkowo symulację wysokości przyszłej emerytury.

Doradcy to wsparcie głównie dla osób, które będą mogły skorzystać z obniżonego wieku emerytalnego. Od 1 października będzie on wynosił 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. W kraju jest prawie sześciuset doradców, z tego dwóch w ZUS w Zamościu.

Przez pierwszy tydzień od uruchomienia nowej usługi skorzystało z niej ponad 59 tys. osób w całej Polsce. Najwięcej zainteresowanych konsultacjami było pierwszego dnia. Prawie co drugi klient poprosił doradcę o wyliczenie świadczenia na moment ukończenia wieku emerytalnego (26,7 tys. wyliczeń). Co czwarty chciał wiedzieć, ile może zyskać na dłuższej pracy i odłożeniu przejścia na emeryturę o rok lub dwa lata (prawie 14 tys. wyliczeń).

W ZUS w Zamościu w ciągu pierwszego tygodnia z pomocy doradców skorzystało 366 klientów. Z tego 78 osób otrzymało symulację emerytury wynikającą z pracy do ukończenia powszechnego wieku emerytalnego. Natomiast 48 osób poprosiło o wyliczenie emerytury w założeniu, że popracują dłużej.

Doradcy emerytalni przyjmują klientów w godzinach otwarcia sal obsługi w ZUS. Po wejściu do sali wystarczy wybrać w biletomacie kategorię „Emerytury/renty”, a następnie „Doradca emerytalny”. Osoby zarejestrowane na Platformie Usług Elektronicznych ZUS mogą przez internet zarezerwować wizytę na konkretną godzinę.

Na spotkanie należy zabrać dowód tożsamości (dowód osobisty lub paszport). Członkowie otwartych funduszy emerytalnych powinni wziąć ze sobą także ostatnią informację o składkach zgromadzonych w OFE. To pomoże precyzyjniej wyliczyć prognozę świadczenia.

Małgorzata Korba, regionalny rzecznik ZUS w województwie lubelskim

Poprzedni artykułDlaczego powstał Nowy Kurier Zamojski?
Następny artykułWoj lubelskie: IMGW ostrzega przed burzami z gradem.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments