„Przygoda z kajakiem” – obóz edukacyjno-wypoczynkowy dla dzieci i młodzieży polonijnej z Ukrainy

0
995
fot. nadesłane

Dobiegł końca obóz edukacyjno-wypoczynkowy dla dzieci i młodzieży polonijnej z Ukrainy, którego organizatorem był Międzyszkolny Klub Sportowy „Padwa” w Zamościu. Dzięki finansowemu wsparciu Kancelarii Senatu oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki w dniach 18-25 czerwiec 2017 roku na Roztoczu wypoczywali podopieczni Towarzystwa Kultury Polskiej im. W. St. Reymonta na Rówieńszczyźnie oraz Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Mościskiej. Polonii towarzyszyła grupa miejscowej młodzieży ze Zwierzyńca, Zamościa i okolic

Obóz ukierunkowany był na intensywne pogłębianie wiedzy o Polsce i jej historii, doskonalenie języka ojczystego oraz integrację z rówieśnikami z Polski. Młodzież polonijna uczestniczyła w warsztatach edukacyjnych, zwiedzała zabytki oraz miejsca pamięci narodowej, poznawała tradycje, geografię i przyrodę Roztocza Zachodniego. W programie zwiedzania znalazł się m.in. mający przydomek królewskiego miasta Sandomierz. Polonia spacerowała Podziemną Trasą Turystyczną, zwiedzała Zbrojownię Rycerską oraz sandomierską katedrę. Pamiątką z pobytu w historycznym mieście był wybity indywidualnie dla każdego dziecka talarek. Młodzież polonijna zagościła także w Zagrodzie Guciów. Na miejscu poza podziwianiem różnorodnych i nietypowych zbiorów przyrodniczo-etnograficznych zorganizowano dla dzieci warsztaty garncarskie.

Czas pomiędzy nauką i zwiedzaniem wypełnił bogaty program rekreacyjno-sportowy. Prowadzone były zajęcia sportowe, odbywały się towarzyskie mecze w piłkę siatkową oraz integracyjne spotkania przy ognisku. Ulubioną formą rekreacji były niewątpliwie spływy kajakowe realizowane na rzekach Tanew oraz Wieprz.

Zadanie współfinansowane zostało ze środków Kancelarii Senatu w ramach opieki nad Polonią i Polakami za granicą w 2017 roku oraz środków Ministerstwa Sportu i Turystyki w ramach rządowego programu „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą”.

- reklama-
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments