ks. Prałat Jan Zdzisław Ciżmiński – „Zasłużony dla Zamościa”

0
1394

ks. Prałat Jan Zdzisław Ciżmiński odznaczony medalem „Zasłużony dla Zamościa”
W sobotę, 17 czerwca w Sali Consulatus zamojskiego Ratusza odbyła się uroczystość wręczenia odznaczenia „Zasłużony dla Zamościa” ks. Zdzisławowi Ciżmińskiemu. Jest to wyróżnienie przyznawane od 2009 roku osobom lub instytucjom, które wyróżniają się swoją działalnością na rzecz miasta i jego mieszkańców. O odznaczenie dla ks. Ciżmińskiego wnioskowały m.in. Zamojska Krucjata Różańcowa za Ojczyznę oraz Zamojskie Środowisko Wiernych Tradycji Łacińskiej.
Ksiądz Prałat Ciżmiński zapisał się w historii nie tylko Zamościa, choć tu jego wkład jest najwyraźniej widoczny. Jako wikariusz pracował w Horyszowie Polskim, w Sawinie, w Puławach, w Lublinie, w Abramowicach, w Klemensowie. W Łabuniach pracował jako kapelan Sióstr Franciszkanek, był administratorem parafii w Sitańcu, dyrektorem Domu Rekolekcyjnego w Łabuniach i Klemensowie oraz referentem duszpasterstwa rodzin archidiecezji lubelskiej.
Od 10 listopada 1989 roku do chwili obecnej ks. Ciżmiński pracuje w kościele rektoralnym św. Katarzyny w Zamościu. W roku 2014 przeszedł na emeryturę, ale pracy dla parafii wciąż nie szczędzi.
W chwili uhonorowania ks. Zdzisława Ciżmińskiego medalem „Zasłużony dla Zamościa” minęło 49 lat od chwili, gdy przyjął święcenia kapłańskie z rąk J.E. Księdza Biskupa Piotra Kałwy w Katedrze Lubelskiej.
Gdy w 1989 roku ks. Zdzisław Ciżmiński przybył do Zamościa zastał kościół św. Katarzyny w opłakanym stanie. Pracy wymagały zniszczone, spękane mury, zarysowane sklepienia, wilgoć i dziurawy dach, zaniedbany teren wokół kościoła. Jako nowy Rektor, zabrał się do intensywnej pracy, nie tylko w sensie fizycznym, ale głównie w szerokim duszpasterskim. Charyzma, życzliwość i pomocna dłoń skupiała wokół księdza Ciżmińskiego wielu ludzi. Od roku 1989 zaczęły wokół księdza powstawać liczne ruchy modlitewne.
W laudacji wygłoszonej przez Adama Kaleniuka, zgromadzeni usłyszeli o pierwszym dziele budowlanym księdza Zdzisława, kompleksowym zewnętrznym i wewnętrznym remoncie zniszczonego budynku kościoła z odzyskaniem przyległego terenu po ZOO. Pracy wymagały ściany, dach, tynki, posadzka, zabytkowe wyposażenie, wszystkie instalacje. Dzięki staraniom ks. Ciżmińskiego przywrócono bezpieczeństwo bryle budynku. Na przyległym do kościoła terenie stanął Krzyż Katyński, rozpoczęto budowę Kalwarii Zamojskiej z planowanymi bolesnymi stacjami różańca.
Ks. Ciżmiński wspólnie z Alicją Trefler w 2000 roku założył Fundację Dom Trzeciego Tysiąclecia im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Głównym jej zadaniem, było przybliżanie osoby Prymasa, oraz budowa Domu Jego Imienia na fundamentach dawnej biblioteki Akademii Zamojskiej, który miałby służyć jako dom twórczej pracy i modlitwy. To ostatnie dzieło jest ukoronowaniem działalności ks. Ciżmińskiego i odtworzeniem historycznego układu architektonicznego obiektów Akademii Zamojskiej.
W uroczystości wzięli udział parlamentarzyści, radni, mieszkańcy, przyjaciele i współpracownicy ks. Prałata Zdzisława Ciżmińskiego.

Poprzedni artykułBeata Ścibakówna na podsumowaniu akcji “Kilometry Dobra” [FILM]
Następny artykułZamość: Huczne otwarcie nowoczesnego centrum meblowego już w weekend
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments