Zamość w czołówce najbezpieczniejszych miast w Polsce według rankingu Europolis

0
1454
GAIA

Fundacja Schumana przedstawiła raport najbezpieczniejszych i najbardziej otwartych miast w Polsce. Zamość okazał się liderem w rankingu bezpieczeństwa publicznego miast. W klasyfikacji ogólnej zaś, zajął wysoką 11 pozycję.

Ranking odnosi się do miast na prawach powiatu. Przeanalizowano w nim 66 miejscowości. Pod uwagę brano takie czynniki jak: bezpieczeństwo publiczne, związane z ogólnym poziomem przestępczości; otwartość i przyjmowanie pracowników z innych krajów (przede wszystkim Ukraińców); poczucie bezpieczeństwa indywidualnego (także w domu), a także to jak mieszkańcy postrzegają swoje miasto; bezpieczeństwa komunikacyjnego, czyli tego jak wielu kierowców jest łapanych przez policję za jazdę pod wpływem alkoholu, liczby wypadków i ich skutków w postaci rannych lub ofiar śmiertelnych; a także bezpieczeństwa społeczno-ekonomicznego, czyli tego, jakiej wielkości są średnie wynagrodzenia, czy łatwo jest znaleźć pracę i czy jest dużo miejsc w żłobkach.

Na pierwszym miejscu ogólnej klasyfikacji znalazła się Warszawa uzyskując wynik 63,6 pkt. Drugi był Kraków (63,23 pkt), trzeci – Rzeszów (61,87 pkt.). Zamość z niewiele mniejszym wynikiem (60,20) znalazł się na 11 pozycji.

Zamość liderem bezpieczeństwa publicznego

Hetmański Gród okazał się liderem w kategorii bezpieczeństwa publicznego, gdzie pod uwagę brano skuteczność działania organów ściągania, a także niski poziom różnego rodzaju przestępczości oraz występowanie sytuacji zagrożenia, jak np. pożary. Zamość w tej kategorii otrzymał największą liczbę pkt. (81,13 pkt). Za nami była Biała Podlaska (76,63) i Przemyśl (76,18).
Jak autorzy raportu tłumaczą zwycięstwo Zamościa w obszarze bezpieczeństwa publicznego? – Najwyższą lokatę tego miasta w zestawieniu pomagają zrozumieć działające w mieście instytucje. Obok Komendy Miejskiej Policji, Straży Pożarnej i Straży Miejskiej w mieście jest też wojsko. W Zamościu stacjonuje 3. Batalion Zmechanizowany, który jest podporządkowany 1. Brygadzie Pancernej w Wesołej – wyjaśniają  – Ponadto renesansowe stare miasto wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO powoduje, że ścisłe centrum miasta jest lepiej chronione niż w wielu innych miejscowościach. Z drugiej strony turystów nie ma na tyle wielu, żeby spowodować wzrost przestępczości. W większości wskaźników z tej kategorii miasto jest najlepsze lub dużo lepsze od średniej – dodają.

 

Konferencja Europolis 2017, podczas której ogłoszono wyniki raportu o bezpieczeństwie w polskich miastach, odbyła się 2 czerwca w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Udział w niej wzięło ponad dwustu uczestników –  prezydentów miast, samorządowców, przedsiębiorców, pracowników administracji rządowej, przedstawicieli organizacji społecznych i instytucji naukowych. Obecny na konferencji był także Prezydent Zamościa Andrzej Wnuk.

 

 

- reklama-
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments