Trwa budowa drewnianego mostu

0
1074
GAIA

Już jutro rusza jubileuszowa, XV edycja jedynego w swoim rodzaju widowiska historycznego „Szturm Twierdzy Zamość”. Impreza potrwa trzy dni (26-28 maja 2017 roku).  Rekonstruktorzy na potrzeby wydarzenia już dzisiaj zaczęli budować most od strony Lunety, który następnie zostanie spalony w czasie bitwy nocnej. A więc przypominamy, gdyż nawet na stronach jednego z patronów medialnych wydarzenia pojawiła się mylna informacja, w tym roku inscenizacja na Plantach

Szturm nawiązuje do wydarzeń z 1648 r. , gdy armia Kozaków pod wodzą Bohdana Chmielnickiego podeszła pod Zamość i próbowała zdobyć miasto-twierdzę.

Szturm Twierdzy Zamość jest największym wydarzeniem rekonstrukcyjnym w Polsce z XVII wieku w okresie największej potęgi Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Natomiast samo oblężenie miasta w 1648 jest historycznym  chrztem bojowym Zamojskiej Fortalicji.

– Bezpośrednio w samych wydarzeniach rekonstrukcyjnych weźmie  udział ponad dwieście osób z Polski, Węgier, Czech  i Ukrainy, w tym co najmniej 15 jeźdźców z husarią na czele – wylicza Karolina Kapka, członek Fundacji Bastion, rzecznik prasowy Szturmu Twierdzy Zamość – Możemy śmiało planować, że ilość widzów na naszym wydarzeniu przekroczy ponad 20 tysięcy ludzi.

W programie znajdzie się masa atrakcji dla miłośników historii i nie tylko. Już w piątek 26 maja o godz. 19.00 nastąpi przemarsz wszystkich grup rekonstrukcyjnych ulicami Starego Miasta, natomiast o 20.00 pokazy wojennej sztuki kozackiej na przedpolu Twierdzy w obozie. Obóz będzie się znajdował na Plantach, gdzie będzie można wejść i zobaczyć z bliska życie obozowe.

W sobotę 27 maja o godz. 12.00 oficjalne otwarcie Szturmu Twierdzy Zamość na Rynku Wielkim w Zamościu. Dwie najważniejsze bitwy dzienna na przedpolu Twierdzy (Planty) z udziałem jazdy konnej o godz. 16.00 i bitwa nocna z udziałem wojsk Chmielnickiego w tym spalenie mostu  na Plantach o godz.21.00. 

W niedzielę 28 maja o godz. 11.00 przekazanie okupu Chmielnickiemu, wymiana zakładników  i o godz. 12.00 uroczysty wjazd do miasta Jana Sobiepana Zamoyskiego i Jeremiego Wiśniowieckiego na Rynku Wielkim w Zamościu.

Poniżej Program Szturmu A.D 1656-2017

piątek, 26 maja
godz. 19 – przemarsz wojsk ulicami Starego Miasta
godz. 20 – pokazy wojennej sztuki kozackiej na przedpolu twierdzy
godz. 20.45 – koncert (Rynek Wodny)

sobota, 27 maja
godz. 12 – prezentacja grup rekonstrukcyjnych, oficjalne otwarcie Szturmu (Rynek Wielki)
godz. 12 – ogłoszenie zarządzeń dla oblężonej Twierdzy (Rynek Wielki)
godz. 13-15 – gry i zabawy plebejskie (obóz)
godz. 13-15 – kuchnia obozowa (przy Kazamacie Wschodniej Bastionu II)
godz. 16 – bitwa na przedpolu Twierdzy z udziałem jazdy (Planty)
godz. 21 – bitwa nocna z wojskami Chmielnickiego, spalenie mostu (Planty)

niedziela, 28 maja
godz.11 – przekazanie okupu Chmielnickiemu, wymiana zakładników (Rynek Wielki)
godz. 12 – uroczysty wjazd do miasta Jana Sobiepana Zamoyskiego i Jeremiego Wiśniowieckiego wracających z elekcji Jana Kazimierza (Rynek Wielki)

Imprezy towarzyszące:
Jarmark historyczny na Rynku Wodnym
Szturm Twierdzy Zamość – wystawa fotografii

Poniżej zdjęcia powstającego mostu.

- reklama-
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments