Jan Ptaszyn Wróblewski Quartet – koncert w Jazz Club „Kosz”

0
1108
GAIA

W ramach cyklu koncertów „Jazzowy Zamość” w klubie Jazz Club „Kosz” (ul. Szczebrzeska 3) w najbliższą sobotę, 27 maja wystąpi Jan Ptaszyn Wróblewski Quartet. Początek koncertu o godz. 21.

Podczas koncertu zagrają: Jan Ptaszyn Wróblewski – saksofon, Wojciech Niedziela – fortepian, Andrzej Święs – kontrabas, Marcin Jahr – perkusja.

Jan Ptaszyn Wróblewski – polski muzyk jazzowy, gra na saksofonie tenorowym i barytonowym, kompozytor, aranżer i dyrygent, dziennikarz i krytyk muzyczny. Ur. 27 marca 1936 w Kaliszu. Absolwent I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Asnyka w Kaliszu. oraz Podstawowej Szkoły Muzycznej w Kaliszu, gdzie uczył się gry na fortepianie, klarnecie i trąbce. Studiował na Politechnice Poznańskiej na wydziale Mechanizacji Rolnictwa Politechniki, a następnie w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie. Od 1970 roku w Programie III Polskiego Radia prowadzi autorskie programy jazzowe, m.in. „Trzy kwadranse jazzu”. Założył kilka zespołów i angażował się w wiele projektów muzycznych, w tym m.in. „Polish Jazz Quartet”, „Kwartet Ptaszyna Wróblewskiego”, czy „Made In Poland”. Na swoim koncie ma wiele nagród i wyróżnień, w tym: Honorowy Obywatel Kalisza i Zamościa, uhonorowany nagrodą Złotego Fryderyka za całokształt twórczości artystycznej, Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Laureat Dorocznej Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie muzyki oraz Paszport „Polityki” – Kreator Kultury za rok 2016. Jan Ptaszyn Wróblewski to także Honorowy Obywatel Zamościa. W zamojskiej Alei Sław przy ul. Grodzkiej znajduje się pamiątkowa tablica honorująca tego wybitnego artystę.

 

- reklama-
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments