Dekomunizacja w Zamościu. Ul. M. Buczka zmieniła nazwę

2
1802
GAIA

Ustawa zakazująca propagowania komunizmu nakazuje zmianę nazw ulic powiązanych z tą ideologią. Zamojską ulicę Mariana Buczka przemianowano właśnie na ul. Rodziny Kowerskich.

W związku z wejściem w życie ustawy z dnia 1 kwietnia br. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, władze Miasta Zamość zwróciły się do lubelskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej o wskazanie nazw istniejących na terenie miasta ulic, rond i placów, które powinny zostać zmienione. Z odpowiedzi IPN wynika, że ulec zmianie powinny nazwy następujących ulic: Janka Krasickiego, Mariana Buczka, Małgorzaty Fornalskiej i Kpt. Leszczowa. Patroni wyżej wymienionych ulic brali bowiem czynny udział we wprowadzaniu ustroju komunistycznego w Polsce.

Decyzję jednogłośnie podjęli Radni na posiedzeniu Komisji. Zostanie ona poddana pod głosowanie na najbliższej Sesji Rady Miasta Zamość.

 

- reklama-
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimowo

Dobra zmiana od łamania prawa -M. Buczek nie podlegał pod ustawę .Patroni wyżej wymienionych ulic brali bowiem czynny udział we wprowadzaniu ustroju komunistycznego w Polsce.https://pl.wikipedia.org/wiki/Marian_Buczek_%28komunista%29

Anonimowo

Nazwa ulicy Mariana Buczka jak najbardziej podlega zmianie na podstawie ustawy: https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/polityka/zmiany-nazw-ulic/nazwy-ulic/nazwy-do-zmiany/36802,ul-Buczka-Mariana.html