Zamojski Uniwersytet III Wieku świętuje jubileusz

0
1132

W tym roku przypada 15. rocznica powstania Zamojskiego Uniwersytetu III Wieku. Z tej okazji 19 maja odbędą się uroczystości jubileuszowe. W programie przewidziano konferencję naukową oraz uroczystą galę, podczas której nastąpi prezentacja dorobku uniwersytetu. Zaplanowano koncert i oczywiście jubileuszowy tort.

 Zamojski Uniwersytet Trzeciego Wieku powstał 18 maja 2002 r. Wtedy to z inicjatywy Prezesa Zofii Piłat Zarząd Towarzystwa Społeczno – Kulturalnego „Renesans” podjął uchwałę o Organizacji Uniwersytetu Trzeciego Wieku, jako formy działalności oświatowej towarzystwa. Patronat naukowy nad uniwersytetem przyjęła Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Zamościu. Do współorganizacji uniwersytetu przystąpił także Zamojski Dom Kultury. Od 28 września 2006 r. działa Stowarzyszenie Zamojski Uniwersytet Trzeciego Wieku. Aktualnie w skład zarządu Stowarzyszenia wchodzą: Zofia Piłat – prezes, Krystyna Łepik – wiceprezes, Lucyna Stąsiek – wiceprezes, Alicja Małek – skarbnik, Wiesława Zakrzewska – sekretarz, Janina Jasińska – członek zarządu, Bożenna Michalska – Parczyńska – członek zarządu, Leszek Pawłowski – członek zarządu, Ryszard Piluś – członek zarządu, Cecylia Witek – członek zarządu.

Jak mawiał Benjamin Franklin „Nie starzeje się ten, kto nie ma na to czasu”. Ta maksyma przyświeca działalności Zamojskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Plan zajęć słuchaczy wypełniony jest po brzegi wykładami, seminariami, warsztatami, rajdami, wycieczkami, spotkaniami poetyckimi i integracyjnymi. Członkowie Uniwersytetu uczą się języka angielskiego, mają zajęcia z wiedzy o literaturze i regionie, uczestniczą w warsztatach z rękodzieła i malarstwa. Chodzą na chór, gimnastykę oraz basen.

– Starość to jedna z faz życia człowieka, który chce, by ta faza trwała, jak najdłużej w zdrowiu, sprawności, by żyć z ludźmi i dla ludzi. Stąd tak ważne jest podejmowanie wielopłaszczyznowych działań, by osoby starsze żyć mogły w dobrostanie. A więc jak najszerzej prowadzić profilaktykę i wszechstronną edukację seniorów, by jak najdłużej utrzymać sprawność intelektualną, psychiczną i fizyczną osób starszych. Nasz Uniwersytet ze swoim programem wpisuje się w ten plan – mówi Zofia Piłat, Prezes Stowarzyszenia Zamojski Uniwersytet Trzeciego Wieku.

Jubileusz 15-lecia – jak zapowiadają organizatorzy – będzie okazją do refleksji nad rolą uniwersytetu w zamojskim środowisku osób starszych. Zaprezentowany zostanie dotychczasowy dorobek, formy pracy oraz dokonania członków ZUTW. Uroczystości jubileuszowe, które zaplanowano na 19 maja, rozpoczną się o godz. 9 konferencją naukową „O lepszą jakość życia Seniorów”, w sali Consulatus zamojskiego Ratusza. Konferencja potrwa do godz. 12.30. Drugą część jubileuszu stanowić będzie uroczysta gala w Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” (początek godz. 14). Podczas niej, nastąpi otwarcie wystawy pn. „Uwolnione talenty”. Nie zabraknie podziękowań dla władz, sympatyków oraz instytucji współpracujących za okazaną uniwersytetowi pomoc. Będzie także koncert i oczywiście jubileuszowy tort.

Na uroczystości jubileuszowe, Prezes Zofia Piłat oraz Zarząd Uniwersytetu zapraszają obecnych i byłych słuchaczy oraz przyjaciół i sympatyków uniwersytetu. Organizatorzy proszą, ze względów organizacyjnych, o potwierdzenie udziału pod nr. tel. 881 241 121 lub email: [email protected] do 15 maja 2017 r.

 

Poprzedni artykuł“Projekt Grechuta” i “W związku z Tobą” zabrzmi w Zamościu
Następny artykułPlebiscyt na najbardziej rozpoznawalnego dzielnicowego
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments