Portal interweniuje w centrali UNESCO w Paryżu

14
1933

 

 

O inwestycji pisaliśmy tutaj:

https://www.kurierzamojski.pl/wiadomosci/apartamentowiec-na-zielonym-ryneczku-zobacz-zdjecia/

Ogólnopolski portal Niezależna.pl postanowił zainterweniować w sprawie inwestycji na zamojskim Starym Mieście w centrali UNESCO w Paryżu.

Cytujemy dzisiejszy artykuł:

Portal Niezalezna.pl postanowił powiadomić o skandalu UNESCO, by zablokować inwestycję, która może na zawsze oszpecić jedną z najpiękniejszych starówek w Europie.”
“Zamość to unikalny przykład miasta renesansowego w Europie Środkowej, konsekwentnie zaprojektowanego i zbudowanego w zgodzie z włoskimi teoriami “miasta idealnego” […] To stylistycznie jednorodny układ urbanistyczny o wysokich wartościach architektonicznych i krajobrazowych” tak Stare Miasto w Zamościu opisuje UNESCO. Historyczne centrum miasta jest jednym z czterech w Polsce – obok Krakowa, Torunia i Warszawy – wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa. I nic dziwnego – o urodzie i harmonijnej architekturze miasta nie trzeba nikogo przekonywać:

Czy teraz to się zmieni? “Gazeta Wyborcza” z entuzjazmem informuje, że na Starym Mieście w Zamościu zrealizowany zostanie “niesamowity projekt nowoczesnej kamienicy”. Jak wygląda owo “niesamowite” dzieło? Koszmarnie:

Projekt uzyskał akceptację Narodowego Instytutu Dziedzictwa (NID), współpracującego z UNESCO – architekt Mateusz Tański musi wprowadzić jedynie pewne zmiany, jego zdaniem “niezbyt znaczące”.
Niezależnie od decyzji NID portal Niezalezna.pl postanowił interweniować w centrali UNESCO w Paryżu. Będziemy zabiegać o to, by zmianom przyjrzeli się zagraniczni eksperci. Sprawą będziemy chcieli zainteresować także Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Inaczej jedyny tak harmonijny renesansowy układ miejski w tej części Europy zostanie bezpowrotnie zniszczony przez deweloperów”

A Wy co sądzicie o inwestycji?

14 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimowo

Jestem zdecydowanie na nie! Zielony ryneczek to tez dla Nas zabytek a takie “cos” w nowoczesnym stylu nie pasuje tam ani troche!

Anonimowo

Koszmarny ten budynek. Oszpeci tylko naszą piękna starowke. Przez 3 lata liceum zza okna ekonomika podziwialam piękno Zamojski starówki i nie wyobrażam sobie żeby teraz widok ratusza zaslanialo to cos

Anonimowo

Moje serce krwawi…

Anonimowo

Już Planty i Park są oszpecone przez nowoczesne obozowe latarnie, które świecą prosto w oczy. To teraz kolej na oszpecenie zabytkowej starówki?

Anonimowo

Nie powinnaś już skończyć tego liceum??
P.S. Nie dla tego dziadostwa psującego harmonię starówki. Wystarczy już “Renesans”

Anonimowo

ToJEST JAKAS PARANOJA TU RZADZI PIENIADZ A NIE GLOWA PREZYDENTA GDZIE PAN JEST PANIE PREZYDENCIE?

Anonimowo

Coś pięknego ! Na pewno idealnie wkomponuje się w Zamojska Starówkę !!

Bona
Reply to  Anonimowo

Ależ, wszystko można wkomponować na upartego. Ale takie kompozycje już mamy w Polsce, więc po co jeszcze jeden eksperyment? Czy Zamość nie może pozostać idywidualistą? Małpowanie nie zawsze odnosi pozytywny skutek. Moda na łączenie nowego ze starym przeminie i ponownie wróci itd. A przecież żeby powstał nowoczesny budynek musi być zburzone coś starego.

Anonimowo

Ludzie to nie XVII w. !! Przepiękny obiekt !

Anonimowo

skąd oni biorą takich architektów nijak to się ma z wkomponowaniem w starówkę, już lataniami nas uraczyli a teraz budynek, może i ładny ale nie na starówce ,ech Zamość nie ma szczęścia !!

Anonimowo

Również jestem na nie, w końcu nazwa “starówka” zobowiązuje, nie wstawiajmy tam komercyjnych molochów, niech sobie powstają w innych miejscach

Anonimowo

Również jestem na nie. Pieniądze to nie wszystko jakby tak każde pokolenie chciało sobie postawić budyneczek blisko centrum żeby przytulić hajs to już dawno Zamość stracił by zainteresowanie turystów.

Anonimowo

Czy zadaniem tego portalu jest robienie reklamy kłamliwemu portalowi, który miesza politykę z urbanistyką ?
SPROSTOWANIE NARODOWEGO INSTYTUTU DZIEDZICTWA:
W związku z nieprawdziwymi informacjami zamieszczonymi na portalu niezalezna.pl z dn. 12 kwietnia 2017 r. w artykule „Szkaradny apartamentowiec na zamojskim Starym Mieście? Powiadamiamy UNESCO” wyjaśniamy, co następuje:
Narodowy Instytut Dziedzictwa nie wydał akceptacji dla projektu apartamentowca, o którym mowa w artykule. Działania NID w tej sprawie dotyczyły przygotowania opinii do Lubelskiego Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków – Delegatury w Zamościu opinii w sprawie projektu pn. „Projekt koncepcyjny budynku mieszkalnego wielorodzinnego przy ul. L. Zamenhofa na terenie Starego Miasta w Zamościu” położonego na obszarze miejsca światowego dziedzictwa UNESCO.
W tej opinii NID wyraźnie zaznaczył, że:
1. Budynek nie powinien nawiązywać masywną i zwartą bryłą oraz kolorystyką do zabudowy fortyfikacji, lecz do sąsiadującej zabudowy mieszkalnej
2. Ukształtowanie bryły budynku nie może zaburzać czytelności podziału na 2 kondygnacje pełne i wyraźnie odcięte okapem dachu i gzymsem poddasze użytkowe.
3. Kolorystyka i materiały wykończeniowe powinny uwzględniać rozpoznanie historycznych uwarunkowań oraz zasad przyjętych dla kolorystyki obiektów sąsiedzkich.
Opinia NID do Lubelskiego WUOZ została przygotowana m.in. na podstawie kopii dokumentacji (tylko część graficzna, bez opisu) „Projekt koncepcyjny budynku mieszkalnego wielorodzinnego przy ul. Zamenhofa na terenie Starego Miasta w Zamościu” autorstwa Mateusza Tańskiego & Associates dla Bartecki Development Sp. z o.o. sp. K., styczeń 2017.
W związku z tym NID poinformował Lubelski WUOZ, że zaopiniowanie projektu będzie możliwe po przekazaniu pełnej dokumentacji (tj. opisy, plany, rysunki) uwzględniającej rozwiązania wynikające z wielowariantowej koncepcji architektonicznej opracowanej na podstawie wytycznych konserwatorskich i wyników odpowiednich badań archeologicznych, analizy krajobrazowej oraz opracowań dotyczących zieleni.

Anonimowo

Pan prezydent nie ma nic do tego a Pan Bartecki jezdzi i robi co tylko moze aby to przepchnąc swinia gruba i jego przyjeciel Bratkowski, maja za slabe plecy hahah i bardzo dobrze