A Ty, kim jesteś na swojej drodze?

1
1811

W niedzielne popołudnie w XVIII-wiecznych murach pałacu fundacji Jana Jakuba Zamoyskiego wybrzmiał koncert „Misterium Męki Pańskiej w muzyce i poezji” pod honorowym patronatem Wójta Gminy Łabunie, Referatu Promocji i Rozwoju Gminy Łabunie oraz Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Misjonarek Maryi.

Jego wykonawcami byli soliści PSM II st. im. K. Szymanowskiego:

Maja Świder, która wykonała fragment ,,Chaconny ” d-moll J.S. Bacha;

TRIO smyczkowe w składzie: Karolina Wołoch, Wiktoria Bednarz i Diana Kowalczuk. W wykonaniu zespołu usłyszeliśmy Canon z ,,Musicalisches Opfer” J. S. Bacha. Uczniów przygotował Leszek Firek.

W wykonaniu uczennic Wydziału Wokalnego usłyszeliśmy arie:

,,Dignare o Domine” G.Fr.Haendla – Karolina Bałdyga

,,Pieta, Signore” Alessandro Stradella – Diana Gemborys

,,Cujus animam gementem” ze Stabat Mater G. B. Pergolesi – Magdalena Wolska

Uczennicom akompaniowała Agnieszka Malicka.

Wiersze recytowały:

Zuzanna Korona, Marta Sowińska, Karolina Bałdyga, Diana Gemborys i Magdalena Wolska.

Narrację opartą o fragmenty z Pisma wg. św. Mateusza prowadzili: Karol Chmiel i Tomasz Kornat. Uczniów przygotowała Agnieszka Brylewicz.

W Wykonaniu Orkiestry P. S. M. I st. im. K. Szymanowskiego usłyszeliśmy:

Canon D -dur – Johann Pachelbel; ,,Andante Serioso” – Sheila Nelson;

Sarabanda – Everisto dall Abaco; Chorał z Pasji w/g św. Mateusza – J. S. Bach

Largo – Antonio Vivaldi. Orkiestrę przygotował i poprowadził Leszek Firek.

KONSONANS – Chór Gminy Łabunie, wykonał:

,,Per Crucem” – Piotra Pałki; ,,Sławcie usta ciało Pana”; ,,Już Cię żegnam”; oraz ,,Bądź pozdrowione serce mego Pana” w opracowaniu Józefa Przytuły, a także ,,Stabat Mater” oraz „Kyrie” i ,,Agnus Dei” z,, Missa Sine Nomine” skomponowanej przez Józefa Przytułę. Chór przygotowała i poprowadziła Agnieszka Brylewicz.

W wykonaniu chóru i orkiestry P. S. M. I st. usłyszeliśmy „Płaczcie anieli” oraz „Miserere Mei Deus” autorstwa Józefa Przytuły. Chór i orkiestrę poprowadził Leszek Firek.

W krótkim wywiadzie udzielonym po koncercie kierownik Chóru KONSONANS Agnieszka Brylewicz powiedziała: Jestem dumna z zespołu, to już drugi bardzo duży koncert (pierwszy miał miejsce 26 marca w Klubie Garnizonowym- red.). Zespół udźwignął dramaturgię koncertu. Chór ewoluuje w występu na występ – [postępy KONSONANSU mieszkańcy Gminy Łabunie mogą śledzić niemal na bieżąco – red] –zauważyła to dyrygent Chóru TARNA VOX, mówiąc: Pięknie ci się chór rozwinął. Żmudne godziny ćwiczeń emisyjnych dają efekty. To cieszy. Nasz chór jest trzypokoleniowy, trzeba tu podkreślić, że najstarszy chórzysta, Pan Tadeusz Niemczycki ma 76 lat. Mam wiele szacunku dla członków chóru za ich zaangażowanie. Brakuje nam zwłaszcza męskich głosów, ale zapraszam wszystkich chętnych. Śpiew leczy nie tylko duszę, ale i ciało… Na naszej stronie na FB jest umieszczony naukowy artykuł, w którym napisano, jakie korzyści daje śpiew… polecam lekturę.

Czas Przed Wielkanocą jest właściwą porą na refleksję. Nawet ptaki nieśmiało wspomagające artystów przez znaczną część koncertu na chwilę umilkły… Każdego dnia Chrystus zmierza na Golgotę. Mijamy Go… Każdy z nas podąża swoją drogą, kim jesteśmy na tej drodze? Tymi, co płaczą i współczują, tymi, co pomagają nieść TEN krzyż, tymi, którzy drwią i szydzą…, czy tymi, którym wszystko jedno…?

Patronat medialny nad wydarzeniem sprawowali „Nowy Kurier Zamojski” i kwartalnik „IGŁA. Informator Gminy Łabunie”.

Licznie zebrani na koncercie wychodzili poruszeni i wzruszeni, hojnie dzieląc się tym, co mieli: dobrym słowem i datkami do puszek „ Dla Łukasza”. Dziękujemy.

 

Po zamojskim koncercie miałem pewien niedosyt… występ w gościnnych progach sióstr franciszkanek uzupełnił ten brak… Łabunie zasługują na obecność Kultury Wysokiej. Może zapomniany „TRÓJDŹWIĘK” wybrzmi kiedyś i poruszy serca.

Piotr Piela
Biblioteka Publiczna Gminy Łabunie

 

1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimowo

Przepieknie! Gratuluje artystom mlodym i starszym , dyrygentom i organizatorom!!!Labunie to przyklad wspanialej tradycji , kultury i wielkiego artyzmu !!!Goraco pozdrawiam z Gliwic . Polece wysluchanie Waszego Misterium naszemu Chorowi Katedralnemu ( 3 lata temu koncertujacemu na zamojszczyznie ( w zamojskiej katedrze, Radecznicy ).