Obchody 154. rocznicy bitwy Powstania Styczniowego pod Krasnobrodem

0
796

W dniu 24 marca 1863 roku oddziały powstańców styczniowych pod dowództwem płk Marcina Borelowskiego „Lelewela” stoczyły w dolinie św. Rocha pod Krasnobrodem nierówną walkę z przeważającymi siłami wojsk rosyjskich mjr Jakowa Ogalina. Zginęło wówczas 42 powstańców, o których przypomina nam pomnik z rzeźbą orła trzymającego w dziobie ro­zerwane kajdany znajdujący się na krasnobrodzkim cmentarzu.

Z inicjatywy burmistrza Krasnobrodu Kazimierza Misztala w dniu 24 marca 2017 roku o godz. 17.00, w 154. rocznicę tej bitwy, w Sanktuarium Maryjnym w Krasnobrodzkie odprawiona została msza św. w intencji poległych powstańców.

Uroczystość została zorganizowana po raz pierwszy. Dotychczas mieszkańcy Krasnobrodu oddawali hołd powstańcom styczniowym głównie przy okazji obchodów Narodowego Święta Niepodległości i Święta Zmarłych, modląc się za nich i składając wiązanki pod pomnikiem.

Mszy św., w której uczestniczyły władze samorządowe miasta, poczty sztandarowe Związku Kombatantów Armii Krajowej oraz Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Jana Pawła II w Krasnobrodzie, harcerze ze Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego „Zawisza”, Krasnobrodzki Szczep Św. Rocha działający przy ZSO oraz parafianie, przewodniczył proboszcz parafii ks. prałat dr Eugeniusz Derdziuk.

Po zakończonej eucharystii jej uczestnicy udali się na cmentarz pod pomnik upamiętniający to historyczne wydarzenie, przy którym wartę honorową trzymali harcerze. Tam modlitwę w intencji powstańców poprowadził ks. prałat Eugeniusz Derdziuk, a następnie  delegacja władz samorządowych i Urzędu Miejskiego w Krasnobrodzie w składzie burmistrz Kazimierz Misztal, doradca burmistrza Janusz Oś i pełnomocnik ds. oświaty,   inspektor ds. społecznych Agnieszka Adamczuk oraz delegacja młodzieży z Zespołu Szkół Ogólnokształcących (szkoły sprawującej patronat nad tym pomnikiem) złożyły wiązanki.

Następnie głos zabrał burmistrz Kazimierz Misztal, który podziękował wszystkim za przygotowanie tej uroczystości i uczestnictwo niej. Cytując tekst, który znajduje się na tablicy umieszczonej na pomniku: Widzieli z dala świateł niebieskich promienie, do godów życia nigdy nie zasiędą, a może nawet zapomniani będą zapowiedział, że obchody rocznicy krasnobrodzkiej bitwy będą odbywały się co roku, aby utrwalać pamięć o tych, którzy polegli w walce o wolną ojczyznę podczas powstania styczniowego i zaprosił wszystkich do uczczenia 155. rocznicy bitwy w przyszłym roku.

        Tekst:Mariola Czapla, fot. Gmina Krasnobród

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments