Od początku roku nauczyciele czekają na podwyżki. Zapowiadany wzrost wynagrodzeń stał się faktem dopiero 20 marca, kiedy to weszło w życie stosowne rozporządzenie w tej sprawie. W województwie lubelskim sprawa dotyczy ponad 40 tysięcy pedagogów.

Podwyżka ma związek z “odmrożeniem” tzw. kwoty bazowej – kwota,  na podstawie której oblicza się wysokość wynagrodzenia nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego. Wzrosła ona w ustawie budżetowej na 2017 r. z 2717 zł do 2752 zł.

Minister edukacji zwiększenie nauczycielskich pensji w 2017 r. nazwała waloryzacją i zapowiedziała, że niedługo prowadzone będą rozmowy na temat harmonogramu podwyżek pensji pedagogów.

Związki zawodowe nauczycieli walczą o wyższe podwyżki. Oczekiwania podwyżek wśród nauczycieli są ogromne, tym bardziej, że pensje nie wzrosły od 2012 r., ale 1,3% rewaloryzacji nie spełnia tych oczekiwań. Obecnie, zgodnie z nowym rozporządzeniem minimalne wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela stażysty z tytułem magistra z przygotowaniem pedagogicznym będzie wynosić 2294 zł brutto, nauczyciela kontraktowego – 2361 zł brutto, nauczyciela mianowanego – 2681 zł brutto, zaś nauczyciela dyplomowanego – 3149 zł brutto.

 

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments