Pamięć historyczna młodych pokoleń Zamościan z pewnością nie ulegnie zatarciu. “Rotunda – zamojska cela śmierci” to kolejna po “Wszystko dla Polski – Powstanie Zamojskie 1942 – 1944”, produkcja przypominająca tragiczne losy mieszkańców naszego regionu podczas II wojny światowej.

Szczegóły filmu wyreżyserowanego przez Leszka Wiśniewskiego, przedstawiono podczas dzisiejszej konferencji prasowej w zamojskim Ratuszu. Obraz “Rotunda Zamojska – cela śmierci” przedstawia historię miejsca, gdzie w latach 1940 – 1944 męczeńską śmierć z rąk Niemców poniosło od 6 do 8 tysięcy mieszkańców Zamojszczyzny, głównie inteligencji.

– Jest to film ważny. O zamojskiej Rotundzie nie powstał do tej pory żaden film. Warto mówić o grozie tamtych dni i przypominać tamte zdarzenia młodemu pokoleniu. Jest to rzecz bolesna, wiele rodzin ma tam groby swoich bliskich. Warto zachować tę pamięć – mówi reżyser filmu, Leszek Wiśniewski. Podkreśla także, iż nie było łatwo tą produkcję nakręcić. – Brakowało świadków – więźniów Rotundy, większość z nich została zgładzona w czasie okupacji lub zmarło później. Brakowało także dokumentacji historycznej. Było trudno ten film zrealizować także ze względu na to, iż pracowaliśmy w miejscu kaźni, aura tego miejsca była dla nas obciążająca psychicznie.

Premiera filmu “Rotunda Zamojska – cela śmierci”odbędzie się 17 marca 2017r. o godz. 18.00 w Kazamacie Bastionu VII. Lokalizację tą wybrano nieprzypadkowo, gdyż Kazamata była miejscem przejściowym, gdzie Niemcy przetrzymywali więźniów , którzy później trafiali do Rotundy i innych obozów.

Produkcję będzie można także oglądać w telewizji. 8 kwietnia zostanie wyemitowana w TVP Historia (godzina emisji nie jest jeszcze znana), zaś 10 kwietnia o godz. 20.30 film będzie można obejrzeć w programie TVP 3 Lublin.

Obraz ze względu na swoją krótką formę (trwa 26 minut), nadaje się do pokazywania podczas lekcji w szkołach. Planowane są także seanse w kinie „Stylowy”.

Film to nie tylko opowieść świadków ale też wiele inscenizacji. Wystąpili w nich członkowie Stowarzyszenia “Turystyka z Pasją” oraz rekonstruktorzy: Tomasz Banach, Andrzej Burda, Marek Gwoździuk, Mieczysław Juszkiewicz, Rafał Maśny i Leszek Sobuś. Przy realizacji wykorzystano fragmenty filmów: “Powstanie Zamojskie” i “Świadek Apokalipsy”. Obraz wzbogacono o zdjęcia z drona, które wykonał Marek Madej.

Film powstał przy współpracy Dyrektora Muzeum Zamojskiego – Andrzeja Urbańskiego oraz dzięki konsultacji z Marią Rzeźniak Muzeum Zamojskie, przewodnik po Zamościu.

zdjęcia – Jacek Grzelak,
dźwięk – Norbert Wiciński,
współpraca operatorska – Paweł Krysa i Dariusz Piłat,
zdjęcia z drona – Marek Madej,
montaż – Zbigniew Gustaw,
lektor – Artur Kalicki, Kamil Smerdel,
ilustracja muzyczna – Sławomir Kozyrski,
kierownictwo produkcji – Maria Mazurek

fot. z planu filmowego – Dominika Lipska

 

 

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments