Pobiegli „Wilczym Tropem”

0
1408

W samo południe, w niedzielę 26 lutego, z linii startu na stadionie OSiR w Zamościu wyruszył Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”. Była to V edycja największego biegu pamięci, poświęconego Żołnierzom Wyklętym.

W 2011 r. dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. To święto, honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP.

W 2013 r. grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Pierwsza edycja biegu miała charakter survivalowy. Wzięło w niej udział 50 uczestników. Rok później, dzięki wielkiemu zaangażowaniu ludzi z Fundacji Wolność i Demokracja, która organizuje go do dzisiaj, bieg zaczął nabierać rozpędu. Od 2015 bieg ma charakter ogólnopolski i na stałe wpisuje się w kalendarz wydarzeń biegowych.

W tegorocznej ogólnopolskiej edycji, „Tropem Wilczym” wzięło udział 60 000 biegaczy z 240 miast nie tylko z Polski. W zamojskim biegu wystartowało około 300 zawodników. Bieg odbył się na dystansie 1963 metrów (odwołanie do roku w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek).

Przed startem wspólnie odśpiewano Hymn Narodowy, a poczet flagowy, który stanowili funkcjonariusze służb mundurowych, wyeksponował barwy narodowe na maszcie. W skład pocztu weszli: Radosław Biernacki (Policja), Aleksandra Jakubczak (Straż Graniczna), Tomasz Ostrowski (Służba Więzienna).

Wszyscy uczestnicy pobiegli w specjalnie przygotowanych przez organizatorów koszulkach z podobizną jednego z dziesięciu Żołnierzy Wyklętych. Na mecie, wszyscy otrzymali pamiątkowe medale.

Trasa zamojskiego biegu rozpoczęła się na stadionie, wokół boiska, wiodła głównymi alejkami Parku Miejskiego, z metą także na stadionie. Wszyscy uczestnicy ukończyli bieg. To jeden z tych biegów, gdzie nie były najważniejsze czasy i rywalizacja. Liczył się sam udział i świadomość historyczna. Puchary wręczył Prezydent Andrzej Wnuk, który także wziął udział w biegu.

W klasyfikacji generalnej kobiet, na podium stanęły:

I miejsce – Aleksandra Jakubczak,

II miejsce – Marta Malinowska,

III miejsce – Katarzyna Rzemieniak.

W klasyfikacji generalnej mężczyzn, na podium stanęli:

I miejsce – Łukasz Słupski,

II miejsce – Daniel Maluga,

III miejsce – Dawid Nowogrodzki.

Ogólnopolskim organizatorem wydarzenia jest Fundacja Wolność i Demokracja. Natomiast na szczeblu lokalnym, zamojskim: Miasto Zamość, OSiR Zamość, KS Agros Zamość, Kolegium Sędziów OZLA Zamość oraz Stowarzyszenie „Zamojski Marsz Niepodległości”.

Kolejną okazją do wspólnego biegania będzie IV Ogólnopolski Bieg Wokół Twierdzy Zamość, który odbędzie się 2 maja 2017 r.

Poprzedni artykułWalory naszego regionu na targach w Poznaniu
Następny artykułObchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Zamościu
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments