Żywa Biblioteka w Zamościu

0
993

W tej niezwykłej bibliotece ludzie są książkami a czytanie jest rozmową. Mowa o “Żywej Bibliotece”, organizowanej przez Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym “Krok za krokiem”.

W dniu 11 marca 2017 w godzinach: 10.00 – 15.00 mieszkańcy Zamościa i okolic będą mieli możliwość wzięcia udziału w Żywej Bibliotece. Każdy „Czytelnik” będzie mógł wypożyczyć „Książkę” na pół godziny i porozmawiać z nią w cztery oczy na temat zawarty w „tytule książki”. W programie wydarzenia przewidziane są zabawy animacyjne na temat tolerancji zorganizowane przez animatorów kultury z Zamojskiego Domu Kultury. Przewidywana jest także projekcja filmów krótkometrażowych na temat tolerancji, dyskryminacji i stereotypizacji.

Miejscem akcji będzie Książnica Zamojska im. Stanisława Kostki Zamoyskiego w Zamościu ul. Kamienna 20, 22-400 Zamość.

Celem Żywej Biblioteki jest tworzenie przestrzeni dialogu i porozumienia oraz działanie na rzecz poszanowania praw człowieka. Ważnym aspektem jest również przekazywanie wiedzy i doświadczenia osób narażonych na dyskryminację, stereotypizację, uprzedzenia, wykluczenie. Udział w projekcie Żywych Książek, wolontariuszy/ek i czytelników/czek ma wpływać na kształtowanie postaw otwartości i akceptacji wobec różnorodności, ma zachęcać do zapoznawania się z prawami człowieka, a także zachęcać do krytycznego myślenia.
Idea Żywej Biblioteki opiera się na przekonaniu, że prawa człowieka zapisane w regulacjach prawnych mają sens jedynie wtedy, kiedy są wszystkim ludziom znane i przez nich respektowane. Zdarza się jednak, że niektórym odmawia się ich praw ze względu na ich pochodzenie, kolor skóry, przekonania.

 

Poprzedni artykułDamian “Wolf” Wagabunda w Smart School
Następny artykułPracowałeś na emeryturze? Rozlicz się z ZUS
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments