Od teraz wytniesz drzewo bez zezwolenia?

1
1164

Od 1 stycznia 2017 r. weszły w życie nowe złagodzone przepisy, wedle których właściciel posesji może bez zezwolenia wyciąć drzewo rosnące na jego  terenie, bez względu na jego obwód. Wyjątek stanowi jednak wycinka drzew pod działalność gospodarczą, która nadal wymaga stosownego zezwolenia. Przepis ten nie obowiązuje także w przypadku drzew będących zabytkami przyrody.

Sprawa komplikuje się w przypadku rolników, gdyż prowadzona przez nich działalność rolnicza traktowana jest jako działalność gospodarcza. W związku z tym, przykładowo – rolnik może usunąć drzewo ze swojej działki bez zezwolenia jeśli zamierza wybudować w tym miejscu dom, musi zaś uzyskać pozwolenie jeśli chce wyciąć drzewo pod budowę stodoły, obory kurnika itp. (gdyż jest to działalność rolnicza).

Nie uległy zmianie przepisy dotyczące ochrony zabytków przyrody. Wycięcie takiego drzewa nadal wymaga zezwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Nowe przepisy budzą sprzeciw ekologów i innych osób zaniepokojonych, że z krajobrazów miejskich zaczną znikać miejsca zielone.

Obrońcy znowelizowanego prawa argumentują, ze wreszcie to właściciel posesji, a nie Państwo, będzie mógł sam zdecydować co wyciąć a co zasadzić na własnym terenie.

 

Poprzedni artykułWojewoda Czarnek o 500 plus i reformie oświaty na spotkaniu w Jarczowie
Następny artykułZwolak i Pfeifer przeciw zmianom w ordynacji wyborczej
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
mieszko

Chyba tak nie jest. Nie wszystkie chwyty będą dozwolone. Trzeba poczytać ustawę.