Publiczna debata Wójta i Posła

4
1627
- reklama-

„Szkoda, że będąc ważnym członkiem PSL, przez ostatnie lata nie zabierał Pan tak aktywnie głosu na okoliczność wprowadzenia wielu złych decyzji rządu PO – PSL, które niszczyły nie tylko polską państwowość ale i podstawy funkcjonowania samorządu w naszym kraju.” – pisze do Wójta Ryszarda Gliwińskiego, Poseł PiS, Sławomir Zawiślak.

Pismo Posła jest odpowiedzią na list publiczny Wójta Gminy Zamość, Ryszarda Gliwińskiego ze stycznia tego roku, opublikowany m. in. w lokalnych mediach. Wójt zwraca się w nim do Parlamentarzystów – Posła Sławomira Zawiślaka i Senatora Jerzego Chróścikowskiego, wyrażając swoje zaniepokojenie planowanymi przez rząd zmianami w ustroju samorządów gminnych. Krytykuje on pomysły rządzących wedle których: w gminach powyżej 20 tys. mieszkańców radni mieliby być wybierani w okręgach wielomandatowych, a nie jednomandatowych jak do tej pory, wójt, burmistrz i prezydent byłby wybierany nie przez mieszkańców, a przez radnych, ilość kadencji samorządowców zostałaby ograniczona do maksymalnie dwóch. Wójt Gliwiński, który pełni najwyższy urząd w gminie już czwartą kadencję (od 2000 r.) zapewnia jednak, iż jego obawy co do tej ostatniej kwestii „nie wynikają z niskich pobudek osobistych”, a z troski o dobro mieszkańców. – Mieszkańcy znają mnie i to Oni powierzają mi swój mandat zaufania (nie partia polityczna). Dlatego uważam, że pozbawienie mnie decyzją Polityków biernego prawa wyborczego (prawa wybieralności) jest daleko idącą przesadą. – stwierdza w liście Gliwiński i dodaje: – Jeśli Politycy chcą wyręczyć Mieszkańców Gmin w przynależnych im decyzjach, to powinni jednocześnie ograniczyć tak samo kadencję sobie. Byłoby sprawiedliwie i bez podejrzeń o polityczny cel proponowanych zmian. Na koniec wyraża nadzieję, że Mieszkańcy włączą się do zapoczątkowanej przez niego dyskusji i wyrażą swoje zdanie w tej sprawie.

Wywołany do tablicy Poseł Sławomir Zawiślak w upublicznionym dziś (16.02.2017) piśmie odpowiada Gliwińskiemu. Subtelnie wytyka on Wójtowi, że jego zainteresowanie zmianami w kodeksie wyborczym wynika z obawy o utratę stanowiska. Poseł PiS uzasadniając konieczność wprowadzenia limitu kadencji dla samorządowców, także zwraca uwagę na opinie mieszkańców. A te – według niego – często są niepochlebne.– Nie mogę pomijać poglądów i opinii mieszkańców także naszego regionu, którzy wielokrotnie zgłaszali mi problemy jakie stwarza nieograniczona kadencyjność. – pisze Poseł – Według nich nazbyt często prowadzi ona do swoistej patologii życia społecznego lokalnych małych ojczyzn, co w konsekwencji wypacza ideę samorządności. – dodaje.

W swoim piśmie Poseł Zawiślak wskazuje także, iż model dwukadencyjności nie jest żadnym nowym tworem, analogiczne rozwiązanie obowiązuje bowiem w przypadku głowy państwa – Prezydenta RP, co nie budzi takiego oburzenia. Odnosząc się zaś do propozycji Gliwińskiego dotyczącej wprowadzenia kadencyjności także dla posłów, Zawiślak podkreśla, że posłowie i senatorowie, podobnie jak radni, są władzą ustawodawczą, a nie wykonawczą jak wójtowie, burmistrzowie i prezydenci.

Szkoda, że będąc ważnym członkiem PSL, przez ostatnie lata nie zabierał Pan tak aktywnie głosu na okoliczność wprowadzenia wielu złych decyzji rządu PO – PSL, które niszczyły nie tylko polską państwowość (określaną przez rządzących w restauracji „Sowa i przyjaciele” jako „istniejącą teoretycznie”) ale i podstawy funkcjonowania samorządu w naszym kraju. – dodaje pod koniec pisma Poseł Zawiślak.

Poniżej publikujemy całą treść pisma posła Zawiślaka.

4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
MadMax

Panie pośle Zawiślak Gratuluję trafnej riposty dla wójta . Informuję pana również o akcji jaką przeprowadzają sołtysi na wsiach w związku ze zmianami w samorządach. wójt zlecił im zbieranie podpisów na listach które dołączą do listu do rządu. Uważam że jest to zabieg nie polityczny .Ludzie podpisują z niewiedzy i są wprowadzani w błąd świadomie przez sołtysów na polecenie wójta .

djam
Reply to  MadMax

jak się wieś podpisuje to od razu z niewiedzy….bo wieś nie ma własnego zdania i słucha się nieustannie. poczucie humoru bardzo dobre 😉

poszeł

kadencyjność dla posłów koniecznie i nie będzie takich mądrości kadencyjność dla wójtów też
ale co z prawem wstecz działającym – gdzie tu prawo a gdzie sprawiedliwość przyjdą wójtowi z nadania pisu i obsadzą swoimi „misiewiczami” -chyba

wacek

Bardzo dobrze ze bedzie wprowadzona ta zmiana bo gmina obrosla swoimi ludzmi moglbym wymienic kilka osob ktore znam to osoby zwiazane posrednio z wladz wami gminy bo ich czlonkowie byli albo soltysami itp i sa w wieku 50plus a mlodzi po studiach nie mieli sams zatrudnienia w gminie mimo ze skladali podania.Wiele takich przykladow do przytoczenia.