Smog nad Zamościem. Zagrożenie jest realne!

9
2833

Nad Polskimi miastami, w tym także nad Zamościem w ostatnich tygodniach z mniejszym i większym nasileniem, unosi się szkodliwy smog. Na skutek palenia w piecach węglowych, do atmosfery emitowane są szkodliwe substancje, m.in. metale ciężkie, siarka, rtęć, ołów.

NIEBEZPIECZNY SMOG

Powstawaniu smogu sprzyja zamglenie oraz mroźna bezwietrzna pogoda. Toksyczne pyły unoszące się w powietrzu stanowią realne zagrożenie dla zdrowia i życia. Wchodzące w skład smogu szkodliwe związki chemiczne i pyły są czynnikami alergizującymi i mogą wywołać astmę oraz jej napady, działają także niekorzystnie na oskrzela, drogi oddechowe oraz układ krążenia,. Na dłuższą metę powodują także nowotwory, m.in. raka płuc. Szczególnie zagrożone są dzieci, kobiety w ciąży, osoby starsze i chore. Ważne jest by w czasie największego poziomu zanieczyszczenia powietrza jak najmniej przebywać na dworze. W najbliższych dniach temperatury – jak zapowiadają synoptycy -spadną nawet do – 20 st. C, a więc nasilenie toksycznych pyłów w powietrzu może wzrosnąć. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska na bieżąco monitoruje jakość powietrza w Polsce. Poziom zagrożenia można sprawdzać tutaj:  BIEŻĄCE DANE POMIAROWE GIOŚ

Dziś o godz. 12. 30 jakość powietrza w Polsce przedstawiała się następująco:

Jak widać normy zanieczyszczeń zostały przekroczone m. in.: w Krakowie, Warszawie, Kielcach a także w Lublinie.

JAK ZMINIMALIZOWAĆ ZAGROŻENIE?

Za powstawanie smogu odpowiedzialne są głównie piece węglowe, nasila się on w zimie, a więc w sezonie grzewczym. W wielu miastach prowadzone są działania przeciwdziałające szkodliwemu skażeniu powietrza, wynikającego z ogrzewania domów i mieszkań. Szkodliwe piece węglowe systematycznie zastępowane są kotłami ekologicznymi, emitującymi mniej zanieczyszczeń.

W Zamościu od 1 lutego 2017 r. rusza nabór wniosków o udzielenie dotacji celowej ze środków budżetu Miasta Zamość do wymiany starych systemów grzewczych na rok 2017. W 2016 r. z takiego dofinansowania skorzystały 32 osoby. W tegorocznym budżecie przygotowano na ten cel kwotę 300 tys. zł, co pozwoli zrealizować ponad 50 wniosków.

Wysokość dotacji w przypadku osób fizycznych wynosi do 60% kosztów inwestycji, ale nie więcej niż 6000zł. Dotowane zadanie polegać ma na trwałej zmianie systemu centralnego ogrzewania, opartego na starym kotle (piecu) węglowym – na ekologiczny kocioł, opalanym paliwem gazowym, biomasą (m.in. pellet, drewno, brykiety, zrębki wierzby energetycznej itp.) lub paliwem stałym (węgiel typu orzech, ekogroszek, z automatycznym podawaniem paliwa, klasa 5).

Kompletne wnioski (wraz z wymaganymi załącznikami) należy składać w Biurze Obsługi Interesanta Urzędu Miasta Zamość (Ratusz) lub przesyłać pocztą do 14 lutego 2017 r.

Wnioski realizowane będą na podstawie kolejności wpływu, do wyczerpania środków finansowych zabezpieczonych na ten cel w budżecie Miasta Zamość.

Szczegółowe informacje oraz dokumenty do pobrania dostępne TUTAJ

A oto smog unoszący się nad Zamościem uchwycony okiem Kazimierza Chmiela (Światłoczuły.pl). Zdjęcia z wczoraj (16.01. 2017 r.)

 

- reklama-
9 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
gość

zrobić zdjęcia mgły jako potwierdzenie smogu 🙂

gosia
Reply to  gość

no własnie też mam wątpliwości co do tego smogu,pomylić smog z mgłą….a wg mapy zamieszczonej wyżej to też nie wynika,żeby to był smog,oj chyba ktoś się pomylił,mam nadzieje,że nie celowo.

mbor

Dopłaty do wymiany pieca ha ha. W 2016 roku były te same warunki składania wniosków, maks 6000zł a piec musi być odpowiedniej normy kosztujący 12000zł i wzwyż, plus dokup sobie palnik (bo drewnem w nim nie rozpalisz) 1200zł i wzwyż, plus koszt montażu (bo przy dopłacie nie masz w cenie pieca), plus dodatkowe przeróbki rur i takie tam (bo nie pasuje po starym piecu). Ja liczyłem w tamtym roku, że będzie mnie to kosztowało minimum 8000zł (ale to minimum, zapewne jeszcze parę stów by doszło).
A za te 8000zł kupuję z górnej półki piec na ekogroszek z podajnikiem (ale już klasę niższy niż jest wymagany do dopłaty). W cenie mam montaż, jest w nim ruszt awaryjny żeby sobie drewnem ogrzać np. jesienią lub wiosną kiedy nie trzeba ostro opalać domu.
Dopłata nie jest kierowana do biedniejszych mieszkańców.

Robert

Pani Lucyno,
Trochę więcej wysiłku, należy włożyć w pisanie artykułu o smogu. Faktycznie zdjęcia przedstawiają mgłę. Pisząc o smogu warto oprzeć się na wynikach urządzeń pomiarowych. Takich punktów pomiarowych jak w wielu dużych aglomeracjach jest zainstalowanych i dokonują one pomiarów online. Zamość niestety takich pomiarów nie ma. Na potwierdzenie proszę podać wartości stężeń emisji jakie zostały odnotowane przez urządzenia pomiarowe w tym dniu w Zamościu. Smog stał się ostatnio bardzo modny i media bardzo chętnie piszą o nim. Zdjęcia przedstawione w artykule pokazują zamojską starówkę, jak dobrze pamiętam to większość kamienic jest podłączona do ciepła sieciowego.
Co do kryptoreklamy programu miasta, to pewnie ten artykuł spełnia wymagania. Proszę o podanie prawdziwych i sprawdzonych informacji i nie wprowadzanie społeczeństwa w błąd.

Koko

Raczej bym powiedział ze to mgła a nie smog wyjechałem na ploskie za orlenem i było Ok fakt ze do Szczebrzeszyna była mgła to już jadąc na gorajec było idealnie ale cos trzeba napisać żeby społeczeństwo czytało

Sienkiewicz

Ja ogrzewam gazem , chętnie przygarnę jakieś dofinansowanie …

stark

O ile wiem, od dziesiątków lat palono w piecach węglowych. Natomiast coraz więcej jest centralnego ogrzewania ( w miastach ),inni zakładają inne ogrzewanie itd. Problem był i będzie. Ale co się stało, że w tym roku alarm na wszystkich stacjach TV, radiowych, prasa. Czyżby nagle setki tysięcy ludzi założyło „nieekologiczne” piece? W jednym czasie i w jednym roku? Coś mi to przypomina nagonkę na zakładanie „solarów” kiedy firmy niemieckie nakupiły z Chin niezliczone ilości tego sprzętu i…trzeba to sprzedać. A gdzie ? W Polsce i w innych demoludach.

mieszko

Na świecie jeździ aktualnie 1,1 mld pojazdów spalinowych.W Polsce jest 19,3 mln. sztuk. Średnia wieku w Polsce tych pojazdów to ponad 14 lat. Co wydzielają z rurek wydechowych ( w zależności od jakości katalizatora czy silnika): CO2,trójtlenek siarki, węglowodory, aldehydy, tlenek węgla CO, sadze C, tlenek siarki. Najbardziej szkodliwe to: tlenek węgla, węglowodory HC, tlenek azotu, tlenki siarki, ołów i jego związki, sadze, metale ciężkie, ciężkie związki organiczne. A szkodliwe dla środowiska ( flora ) : CO2, metan, amoniak, podtlenek azotu i inne. Wystarczy??? Tym należy się zająć a nie popierać lobby naftowe czy bać się coś na ten temat powiedzieć. Oczywiście, należy wymieniać piece węglowe, pomagać w tym zakresie biedniejszym, zająć się kominami ciepłowni, cementowni, hut itd.

Zamościanka

O bony… Przecież to mgła jest :O. Pamiętam jak tego dnia wracałam do domu z pracy. Widoczność była tym gorsza im bliżej rzeki przejeżdżałam.. A wiadomo, że nad wodą są większe zamglenia. Bez jaj z tym smogiem:D