Ochoty im nie zabraknie

0
1090

17 listopada 2016 r. w Domu Kultury w Łabuniach odbył się IV Zjazd Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Zamościu. Głównym celem zjazdu było podsumowanie 5-letniej działalności (lata 2011-2015) oraz wybór nowych władz na najbliższą kadencję.

Podczas spotkania Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Zamościu Kazimierz Mielnicki (będzie tę funkcję pełnił również w kadencji 2016-2020), przedstawił najważniejsze zadania realizowane w czasie ostatnich pięciu lat działalności. Z dziewięćdziesięciodwustronicowego bogato ilustrowanego biuletynu (Sprawozdania z działalności Zarządu Oddziału Powiatowego OSP RP w Zamościu za lata 2011-2015) poza faktem niekwestionowanej przydatności jednostek OSP, ofiarności członków, stałej gotowości do niesienia pomocy i społecznego zaangażowania wyczytać można również dane, które pewną grupę ludzi interesują najbardziej – czyli ile to wszystko kosztuje…

Dotacja MSW (do zakupu umundurowania i sprzętu) przekazana w latach 2011-2015 wyniosła 786 610 zł, dotacja firm ubezpieczeniowych (ten sam cel) ogółem na powiat w minionej kadencji 490 200 zł, dotacja MSW na remont i budowę strażnic w latach 2011-2015 wniosła 36 500 zł. Dotacja Powiatu Zamojskiego w okresie sprawozdawczym to 20 500 zł na zgrupowanie szkoleniowo-wypoczynkowe MDP, 7 464 zł na Eliminacje Powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej i 6 477, 20 zł na Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze. Dotacja MSW na właściwe utrzymanie gotowości bojowej 27 jednostek OSP włączonych do KSRG (Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego) wyniosła 1 470 753 zł. Wydatki z budżetów gmin na utrzymanie 180 OSP w okresie 2011-2015 to łącznie 21 648 965.

Kwestię: „dużo to, czy mało” zostawiamy bez odpowiedzi. Ochotniczego wezwania „Bogu na Chwałę, Ludziom na Ratunek” nie da się jednoznacznie wycenić, chociaż niektórzy próbują.

Podczas zjazdu głos zabrała Poseł Genowefa Tokarska, która wspominała wielką powódź na Lubelszczyźnie w 2010 roku i ofiarność strażaków – bo strażacy to nie tylko gaszenie pożarów… wyrażała zainteresowanie „sprawami” strażaków i gotowość klubu poselskiego PSL do zabiegania o m. in. strażackie dodatki do emerytur. (podobno temat ten podejmowany jest od ponad 20 lat). Poseł PiS, Sławomir Zawiślak – również wyrażał chęć współpracy z druhami strażakami – jego słowa chyba nawet skuteczniej przemówiły do delegatów, ponieważ w momencie uzupełnienia członków Prezydium o 3 osoby i braku zgody jednej z nich, została zgłoszona jego kandydatura. Poseł zgodę wyraził, ale więcej delegatów poparło kandydaturę Ryszarda Gliwińskiego, Wójta Gminy Zamość. W kuluarach dało się słyszeć, że był to początek bitwy pomiędzy PSL a PiS o głosy na szczeblu samorządów. Ale śladów potyczki nie było widać. Małe zamieszanie (choć to odgrzewany temat, podobne sygnały pojawiły się już w 2013 roku) spowodowało emocjonalne wystąpienie jednego z druhów, który powołując się na krążący w społeczności strażaków tajemniczy list, mówił o likwidacji czy raczej – bo to modniejsze słowo – wygaszaniu (w ramach oszczędności) gminnych OSP spoza KSRG. Przejmujące wyznanie: „wszystko możecie nam zabrać, ale ochoty nam nie odbierzecie…” głęboko wryło się w pamięć, i napawa pewną nadzieją… Podniesiono również chęć wcielenia jednostek OSP w struktury tzw. obrony terytorialnej… Póki co zadania strażaka są jasno określone…

W obradach poza delegatami, przedstawicielami wybranymi na zjazdach gminnych uczestniczyli zaproszeni goście m.in. wspomniani już posłowie: Genowefa Tokarska i Sławomir Zawiślak oraz Członek Zarządu Województwa Lubelskiego Arkadiusz Bratkowski, Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Lublinie Marian Starownik, płk. w st. spocz. Mieczysław Skiba, władze samorządowe gmin i powiatu na czele ze Starostą Zamojskim Henrykiem Matejem, Komendant Miejski PSP w Zamościu bryg. Jacek Sobczyński, Komendant Wojewódzki PSP w Lublinie st. bryg. Grzegorz Alinowski.

Dh Prezes Kazimierz Mielnicki przyjął z rąk Arkadiusza Bratkowskiego Medal Pamiątkowy Województwa Lubelskiego. 5 druhów uhonorowano również Złotym Znakiem Związku (m.in. Kajetan Protas i Ryszard Gliwiński), 3 druhów Medalem Honorowym im. Bolesława Chomicza. Przyznano również Złoty Medal Za Zasługi dla Pożarnictwa (po raz drugi). Pamiątkowe statuetki otrzymali wszyscy ustępujący członkowie Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP.

Wójt Gminy Łabunie Antoni Wojciech Turczyn, jak przystało na Gospodarza spotkania zaprosił wszystkich na obiad, który przygotowały panie z KGW Łabunie.

Na terenie powiatu zamojskiego funkcjonuje 180 Ochotniczych Straży Pożarnych, z czego 27 jednostek jest włączonych do struktur Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego. Ponad sto jednostek OSP dysponuje samochodami pożarniczymi, natomiast blisko 60 jest wyposażonych w motopompę pożarniczą. Ogólnie na terenie powiatu zamojskiego OSP skupiają 5866 strażaków ochotników. W tym 4990 czynnych mężczyzn i 219 czynnych kobiet, 414 członków honorowych, 243 wspierających.

Wobec liczb i zapewnień możemy raczej spać spokojnie. Bądźmy jednak czujni, zwłaszcza że okres grzewczy w pełni, a nasze bezpieczeństwo w dużej mierze zależy od nas…

Piotr Piela

Poprzedni artykułAKSON „ Krok za Krokiem” z tytułem Mistrza Polski
Następny artykułSeniorki na wybiegu
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments