Będzie Film o Powstaniu Zamojskim

0
2603
GAIA

Trwają prace końcowe nad filmem o Powstaniu Zamojskim. Produkcja zatytułowana „Wszystko dla Polski. Powstanie Zamojskie 1942 – 1944.”, której inicjatorem jest poseł PiS, Sławomir Zawiślak przedstawiać ma wydarzenia, które rozgrywały się w czasie II wojny światowej na terenie okupowanej przez Niemców Zamojszczyzny. Premiera planowana jest na grudzień tego roku.

Film skierowany ma być głownie do uczniów, jego długość (ok. 40 minut) dostosowana będzie do godziny lekcyjnej. Założeniem filmu jest przedstawienie w nowatorski i atrakcyjny dla młodego odbiorcy sposób, historycznej prawdy o tragicznych losach polskiej ludności zamieszkującej tereny Zamojszczyzny, wysiedlanej przez Niemców, a także ukazanie bohaterskich walk zbrojnych Armii Krajowej oraz Batalionów Chłopskich bardzo aktywnie działających na terenie Zamojszczyzny w obronie ludności oraz na rzecz wywalczenia Niepodległości Ojczyzny. Aby lepiej oddać realia historyczne tamtych czasów, film wzbogacono o inscenizacje, w których udział wzięły grupy rekonstrukcyjne (GRH WIR Biłgoraj, Klub Miłośników Historii z Tomaszowa Lubelskiego, GRH 9 Pułk Piechoty Legionów, Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych Zamość 1920), a także opatrzono wypowiedziami byłych żołnierzy AK, ich rodzin oraz historyków. Wszystko to, po dodaniu nowoczesnej animacji oraz grafiki komputerowej, ma za zadanie dokładniej przybliżyć widzowi prawdę przeszłych zdarzeń.

Warto dodać, iż w filmie epizod zagrał poseł PiS, a zarazem Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość – Sławomir Zawiślak. Poseł był także pomysłodawcą i głównym inicjatorem powstania obrazu.

Produkcja powstała ze środków m. in. Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Jego realizacji podjęła się Telewizja Polska S. A. Oddział w Lublinie.

Film w reżyserii Magdaleny Kołodziejczyk i Rafała Kołodziejczyka, będzie można oglądać w kinach w naszym regionie już w grudniu tego roku, będzie można go także obejrzeć na antenie TVP Lublin.

Dziś, 14 listopada 2016 r. o godz. 11.00 w Delegaturze LUW w Zamościu odbyła się konferencja prasowa promująca film. Uczestniczył w niej Prezes ŚZŻAK Okręg Zamość – Sławomir Zawiślak, Weterani Armii Krajowej, a także reżyserzy i inni współtwórcy produkcji. Podczas spotkania wyświetlono zwiastun filmu, który można obejrzeć także u nas.

 

- reklama-
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments