Nie współczuj, tylko działaj! Pomóż Łukaszowi i innym!

0
1903

Trwają poszukiwania dawcy szpiku dla 28-letniego Łuksza Zwolana z Łabuń, a także innych potrzebujących. 5 i 6 listopada w Domu Kultury w Łabuniach, Jazz Klubie “Kosz” i w Galerii Handlowej Twierdza w Zamościu odbędą się akcje rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych, organizowane przez fundację DKMS oraz rodzinę i przyjaciół Łukasza.

Diagnoza brzmiała jak wyrok…

Ostra białaczka limfoblastyczna – te słowa Łukasz usłyszał 1 września tego roku. To dla niego symboliczna data, wtedy rozpoczął swoją walkę z chorobą. Łukasz nie traci jednak nadziei, stara się myśleć pozytywnie. Ma dla kogo walczyć. Największą motywacją do przezwyciężenia białaczki są dla niego najbliżsi – 2 – letnia córeczka oraz narzeczona, a także ogromna pasja – muzyka.

Nie współczuj, tylko działaj!

Pomoc dla Łukasza zainicjowali jego przyjaciele oraz rodzina. Przy wsparciu fundacji DKMS zorganizowali oni akcje rejestracji dawców szpiku oraz szereg działań mających na celu nagłośnienie tychże rejestracji.

Dziś w sali Consulatus zamojskiego Ratusza o godz. 10.00 odbyła się konferencja prasowa poświęcona Łukaszowi, poprowadzona przez Katarzynę Poniatowską z fundacji DKMS.

W piątek 28 października w Łabuniach odbędzie się “Przemarsz dla Łukasza”zorganizowany przez panią Agnieszkę Pielę, znajomą Łukasza. Maszerować w nim będą uczniowie Gimnazjum oraz Szkoły Podstawowej w Łabuniach.

29 i 30 października w Klubie Jazzowym  “Kosz”, tak bliskim sercu Łukasza, jego przyjaciele organizują koncert – “Gramy dla Łukasza”, którego celem będzie zachęcenie do rejestracji w bazie dawców szpiku. 29. 10. 2016 (sobota), godz. 19.00 wystąpią: Bartek & Przyjaciele, Dj. Bartix. 30.10. 2016 r., godz. 19.00 dla Łukasza zagrają: Kazek Baca, Shoe Makers & Karolina Rogowska, Marek Skórka & Friends.

Akcje rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych odbędą się:

sobota, 5 listopada w godz. 9.00 – 20.00 Galeria Twierdza w Zamościu (ul. Przemysłowa 10)

niedziela, 6 listopada 10.00 – 20.00 – Galeria Twierdza w Zamościu (ul. Przemysłowa 10)

niedziela, 6 listopada w godz. 10.00 do 16.00 – Dom Kultury w Łabuniach (ul. Parkowa 9)

niedziela, 6 listopada w godz. 10.00 do 16.00 – Jazz Klub „Kosz” w Zamościu (ul. Szczebrzeska 3)

Pomoc nie boli !

Ludzie często boją się rejestrować jako potencjalni dawcy. Wynika to z panującego przekonania, iż pobranie komórek macierzystych może być szkodliwe dla zdrowia dawcy lub krążącego mitu, jakoby pobieranie szpiku polegało na punkcji z kręgosłupa. Jest to nieprawda! Potencjalny dawca w każdym wypadku zostaje kompleksowo przebadany, pod kątem zagrożeń jakie mogą mu grozić w wyniku pobrania szpiku. Jeżeli takowe zagrożenia istnieją, osoba ta nie zostaje dawcą. Jeżeli zaś chodzi o sposób pobierania komórek macierzystych: w 80% są one pobierane z krwi obwodowej, co jest całkowicie bezpieczne, a w 20 % z talerza kości biodrowej, gdzie jedyne ryzyko zabiegu związane jest z podaniem narkozy.

O tym, że warto pomagać oraz, że to nie boli przekonywał dziś obecny na konferencji w Ratuszu, Paweł Jastrzębski z Łabuń, który miał okazję oddać swój szpik do przeszczepu:

Do zarejestrowania się w bazie dawców namówiła mnie moja dziewczyna podczas randki w Twierdzy. Po pół roku dostałem telefon z informacją, że jest osoba, która czeka na mój szpik. Zgodziłem się. Po dwóch tygodniach wyjechałem do Warszawy, zrobiłem badania, dostałem czynnik. Po oddaniu szpiku czułem się dobrze, to bardzo fajne uczucie mieć świadomość, że uratowało się komuś życie. To nie jest takie straszne jak się wydaje, to tak naprawdę nie boli  – powiedział Paweł Jastrzębski.

 

 

 

Poprzedni artykuł45 – lecie Koła Gospodyń Wiejskich w Bortatyczach
Następny artykułZostań wolontariuszem WOŚP!
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments