45 – lecie Koła Gospodyń Wiejskich w Bortatyczach

0
2033
Fotograf: www.emilcabaj.pl

Ponad sto osób uczestniczyło w Jubileuszu 45-lecia działalności Koła Gospodyń Wiejskich w Bortatyczach. Spotkanie odbyło się w sobotnie popołudnie, 22 października.

Uroczystość w świetlicy otworzyła i prowadziła przewodnicząca Koła i zarazem Sołtys Bortatycz, Elżbieta Siemko. Szczególnie ciepło powitała nestorkę i założycielkę Koła, Barbarę Pałczyńską. Z kolei, wieloletnia członkini KGW, Lucyna Sudak, przedstawiła zarys historii i funkcjonowania Koła, uzupełniony prezentacją multimedialną, pt.: „Historia powstania i osiągnięcia Koła Gospodyń Wiejskich w Bortatyczach” z pokazem starych i nowych fotografii z wydarzeń i przedsięwzięć, w które angażowały się przez lata Panie z Bortatycz.

Imprezę uświetnił koncert żeńskiego zespołu wokalnego „Ale Cantare” z Płoskiego, który zaśpiewał znane i lubiane piosenki; po czym nadszedł czas na życzenia. Pamiątkowy grawerton, kwiaty i drobne prezenty wręczali wspólnie jubilatkom Wójt Ryszard Gliwiński, Józef Siemczyk – przewodniczący Rady Gminy Zamość, Konrad Dziuba – członek Zarządu Powiatu Zamojskiego, reprezentujący zarazem Urząd Gminy Zamość, jak i Jarosław Kalbarczyk – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Gminy Zamość. Do składania życzeń ustawiła się długa kolejka innych Gospodyń z KGW z terenu Gminy Zamość, stowarzyszeń, delegacji Ochotniczych Straży Pożarnych i przedstawicieli niektórych sołectw. Wszyscy „musieli” spróbować jubileuszowego tortu, nie zabrakło też gromkiego zaśpiewu „Sto lat!” dla bortatyckich Jubilatek. Gospodynie zrewanżowały się wcześniej przygotowana piosenką, którą podziękowały za dotychczasową współpracę i zaangażowanie.

Na zakończenie w całej świetlicy rozgorzały dyskusje, często przepełnione wspomnieniami i nostalgicznymi opowieściami o pierwszych dekadach funkcjonowania KGW, gdy Panie spotykały się w prywatnych domach i użyczały własnych lokali na różnego rodzaju kursy i warsztaty. Rozmowy kontynuowano do późnej nocy z przerwami na degustację tradycyjnych smaków z Bortatycz w ramach zadania z zakresu promocji jednostek samorządu terytorialnego pod nazwą „Wspieranie i upowszechnianie idei samorządowej poprzez wdrażanie programu pobudzania aktywności obywatelskiej”. W jednym z pomieszczeń świetlicy, bortatyckie Gospodynie urządziły wystawę swojego rękodzieła oraz kronik, dokumentujących działalność członkiń. Wiele osób uwieczniło swój udział w spotkaniu własnoręcznymi wpisami pamiątkowymi w Księdze Gości.

Koło Gospodyń Wiejskich w Bortatyczach powstało w 1971 r. z inicjatywy Barbary Pałczyńskiej, która pełniła funkcję przewodniczącej przez 33 lata. Od 12 lat Koło prowadzi Elżbieta Siemko. Koło rozpoczęło działalność od organizowania zabaw tanecznych, wypożyczania naczyń i sprzętów kuchennych oraz kursów kulinarnych. Ich działalność była związana z funkcjonowaniem szkoły – przygotowywały spotkania choinkowe, pomagały w organizacji Dnia Dziecka. Zawsze aktywne i zaangażowane włączały się w różnorodne prace społeczne, jak np.: sprzątanie placu przy powstającej kaplicy i remizie, sadzenie drzewek i krzewów w sołectwie. Biorą udział w przedsięwzięciach gminnych i konkursach, często ogólnopolskich; zawsze uczestniczą w Dożynkach gminnych, powiatowych i diecezjalnych. Wspólnie organizują spotkania w obecnej świetlicy, jak np.: Dzień Babci i Dziadka, Dzień Dziecka, spotkania opłatkowe i mikołajkowe. Koło Gospodyń Wiejskich w Bortatyczach liczy obecnie 37 kobiet.

GOKGZ: Aleksandra Siołek i JK,fot. Emil Cabaj

Poprzedni artykuł“…obowiązuje nas pamięć o nieobecnych wszystkich…”
Następny artykułNie współczuj, tylko działaj! Pomóż Łukaszowi i innym!
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments