“Nabytki numizmatyczne i medalierskie” – wystawa w Muzeum Zamojskim

0
681

Dyrektor Muzeum Zamojskiego w Zamościu, Andrzej Urbański zaprasza miłośników numizmatyki oraz wszystkich zainteresowanych na otwarcie wystawy “Nabytki numizmatyczne i medaliarskie ostatniego dwudziestolecia 1996 – 2016”, które odbędzie się 7 października 2016 roku, o godzinie 14.00 w salach wystawowych Muzeum Zamojskiego w Zamościu przy ul. Ormiańskiej 24.

Wystawa wpisuje się w tegoroczne obchody 90-lecia powstania Muzeum Zamojskiego. Będzie można zobaczyć na niej  zbiory gromadzone w muzeum od początku jego istnienia: kolekcję numizmatyczną i medalierską, liczącą obecnie ponad 12872 obiektów, obejmującą monety, medale i medaliony, banknoty, a także pieczęcie i tłoki pieczętne, odznaki i odznaczenia.

W poszczególnych częściach wystawy zaprezentowano równolegle: medale, medaliony i plakiety od XVI do XX wieku, monety antyczne (w zasadniczej części denary rzymskie od II do IV wieku po Chr.) oraz średniowieczne monety polskie i obce od XI do końca XV wieku. W tej części ekspozycji umieszczono także monety nowożytne z XVI-XVIII wieku w tym przede wszystkim kolekcję europejskich monet talarowych i liczący kilkaset monet zbiór numizmatów pomorskich z XVI i XVII wieku. Na ekspozycji pokazano również skarby monet średniowiecznych i nowożytnych, znajdujące się w zbiorach zamojskich. W odrębnej części wystawy zgromadzono także monety z XIX i XX wieku oraz obszerny zbiór banknotów polskich i obcych, jak również papiery wartościowe, związane przede wszystkim z regionem zamojskim.

Wystawę będzie można oglądać od października 2016 do lutego 2017 roku.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments