3 dni do wielkiej bitwy pod Komarowem – mamy dla Was pierwsze zdjęcia.

0
1393

Przygotowania trwają, publikujemy pierwsze zdjęcia i plan na najbliższe 3 dni. Do zobaczenia! 🙂

DSC_5972

Uczestnicy VII Manewrów Komarowskich przyjechali już 24 sierpnia. Oddziały Kawalerii wyruszą w teren, aby realizować zadania pod okiem obserwatorów z wojska. Ocena manewrów będzie przeprowadzana pod kątem przydatności Kawalerii Ochotniczej do tworzonej właśnie Obrony Terytorialnej. Oddziały biorące udział w VII Manewrach powalczą jak co roku o nagrodę – buńczuk przechodni dla najlepszego dowódcy plutonu i najlepszej sekcji. W tym roku ułani mogą liczyć także na nagrodę ufundowaną przez Wojewodę Lubelskiego.

Część uroczystości dostępna dla mieszkańców i osób, które chciałby być świadkiem walki o zaszczytną rolę Bitwy pod Komarowem w historii Polski rozpoczyna się 27 sierpnia – w sobotę o godz. 17.30 Uroczystym Capstrzykiem na Cmentarzu Parafialnym w Komarowie. Msza św. w kościele w Komarowie zostanie odprawiona o godz 18.00 w intencji poległych Ułanów. Sobotnie uroczystości zakończy Koncert Patriotyczny także przy kościele w Komarowie.

W niedzielę od godz. 12.00 na polach Wolicy Śniatyckiej odbędą się główne obchody rocznicowe połączone ze Świętem Kawalerii Polskiej. Warto wspomnieć, że z inicjatywą ustanowienia Święta Kawalerii Polskiej wyszło Stowarzyszenie “Bitwa pod Komarowem”. Święto zostało ustanowione decyzją Ministra Obrony Narodowej 9 października 2009 r. Pomysłodawcą było Stowarzyszenie „Bitwa pod Komarowem” oraz formacji nawiązujących do tradycji kawaleryjskich. Według kalendarza przypada ono 31 sierpnia. Każdego roku święto ma podwójny wymiar; obchodzonej jest tu skąd wzięło swój początek – pod Komarowem, a także w Warszawie gdzie organizuje je Garnizon Warszawa, przy Pomniku Nieznanego Żołnierza, zwykle w pierwszy weekend września – dla upamiętnia zwycięstwa Dywizji gen. Juliusza Rómmla nad Armią Konną Budionnego pod Komarowem w sierpniu 1920 r.

Tomasz Dudek – Dowódca Komarowskiej Potrzeby podkreślił, że od wielu lat Stowarzyszenie dokłada wielu starań, aby bitwę pod Komarowem postawić na odpowiednio wysokim piedestale, aby nadać jej zaszczytne miejsce w historii – tak jak na to zasługuje.

“W okresie II RP, historycy i kawalerzyści walczący pod Komarowem, ale i w innych bitwach, uznali tę bitwę jako jedną z sześciu najważniejszych bitew Jazdy Polskiej w całej jej historii…, ale tylko dwa z tych miejsc leżą na terenie Polski: Grunwald i Komarów.”

Przez wiele lat Komarów był w niepamięci. Stalin zadbał o to, by zniknęły wszystkie dowody na poniesioną pod Komarowem klęskę bolszewików. Teraz toczy się walka nie tyle o samą pamięć, ile o miejsce jakie winna bitwa pod Komarowem zajmować. Podczas tegorocznych wydarzeń będzie miała miejsce premiera książki Anny Wojdy: „W blasku zachodzącego słońca. Bitwa pod Komarowem 1920”, która wraz z Tomaszem Dudkiem była założycielem Stowarzyszenia „Bitwa pod Komarowem”. Książka zawiera relacje uczestników, ich biografie. Stworzenie kilkuset stron książki o bitwie pod Komarowem wymagało kilku lat pracy, zbierania materiałów, nawiązania kontaktów z rodzinami walczących pod Komarowem. Teraz jest to swoiste kompendium wiedzy o wydarzeniach z sierpnia 1920 roku.

Biorąc pod uwagę rozmach wydarzenia, ilość uczestników, liczbę koni, a także wysoką rangę uroczystości, jest to największe wydarzenie nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Nie ma drugiego takiego wydarzenia jak manewry kawalerii. W samych manewrach wezmą udział 4 plutony 27 osobowe oraz Szwadron Wojska Polskiego oraz wielu konnych, będących wsparciem, kilkadziesiąt osób organizacji paramilitarnych.

W niedzielnym widowisku uczestników będzie znacznie więcej, nie ma tu już ograniczeń co do ilości uczestników.

 

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments