“Bitwa pod Komarowem” na piedestał

0
1954

Na kilka dni przed 96. rocznicą Bitwy pod Komarowem odbyła się konferencja prasowa poświęcona idei organizowania corocznych uroczystości oraz celów jakie stawia sobie Stowarzyszenie “Bitwa pod Komarowem”.

Na konferencji obecni byli” Poseł Sławomir Zawiślak – Prezes Światowego Związku Żołnierzy AK Okręg Zamość, Tomasz Dudek – Dowódca Komarowskiej Potrzeby, Prezes Stowarzyszenia “Bitwa pod Komarowem” oraz Witold Marucha – kierownik Delegatury Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Zamościu a jednocześnie przedstawiciel społeczności mieszkańców Gminy Komarów.

Uczestnicy VII Manewrów Komarowskich przyjeżdżają już 24 sierpnia. Oddziały Kawalerii wyruszą w teren, aby realizować zadania pod okiem obserwatorów z wojska. Ocena manewrów będzie przeprowadzana pod kątem przydatności Kawalerii Ochotniczej do tworzonej właśnie Obrony Terytorialnej. Oddziały biorące udział w VII Manewrach powalczą jak co roku o nagrodę – buńczuk przechodni dla najlepszego dowódcy plutonu i najlepszej sekcji. W tym roku ułani mogą liczyć także na nagrodę ufundowaną przez Wojewodę Lubelskiego.

Część uroczystości dostępna dla mieszkańców i osób, które chciałby być świadkiem walki o zaszczytną rolę Bitwy pod Komarowem w historii Polski rozpoczyna się 27 sierpnia – w sobotę o godz. 17.30 Uroczystym Capstrzykiem na Cmentarzu Parafialnym w Komarowie. Msza św. w kościele w Komarowie zostanie odprawiona o godz 18.00 w intencji poległych Ułanów. Sobotnie uroczystości zakończy Koncert Patriotyczny także przy kościele w Komarowie.

W niedzielę od godz. 12.00 na polach Wolicy Śniatyckiej odbędą się główne obchody rocznicowe połączone ze Świętem Kawalerii Polskiej. Warto wspomnieć, że z inicjatywą ustanowienia Święta Kawalerii Polskiej wyszło Stowarzyszenie “Bitwa pod Komarowem”. Święto zostało ustanowione decyzją Ministra Obrony Narodowej 9 października 2009 r. Pomysłodawcą było Stowarzyszenie „Bitwa pod Komarowem” oraz formacji nawiązujących do tradycji kawaleryjskich. Według kalendarza przypada ono 31 sierpnia. Każdego roku święto ma podwójny wymiar; obchodzonej jest tu skąd wzięło swój początek – pod Komarowem, a także w Warszawie gdzie organizuje je Garnizon Warszawa, przy Pomniku Nieznanego Żołnierza, zwykle w pierwszy weekend września – dla upamiętnia zwycięstwa Dywizji gen. Juliusza Rómmla nad Armią Konną Budionnego pod Komarowem w sierpniu 1920 r.

Tomasz Dudek – Dowódca Komarowskiej Potrzeby podkreślił, że od wielu lat Stowarzyszenie dokłada wielu starań, aby bitwę pod Komarowem postawić na odpowiednio wysokim piedestale, aby nadać jej zaszczytne miejsce w historii – tak jak na to zasługuje.

“W okresie II RP, historycy i kawalerzyści walczący pod Komarowem, ale i w innych bitwach, uznali tę bitwę jako jedną z sześciu najważniejszych bitew Jazdy Polskiej w całej jej historii…, ale tylko dwa z tych miejsc leżą na terenie Polski: Grunwald i Komarów.”

Przez wiele lat Komarów był w niepamięci. Stalin zadbał o to, by zniknęły wszystkie dowody na poniesioną pod Komarowem klęskę bolszewików. Teraz toczy się walka nie tyle o samą pamięć, ile o miejsce jakie winna bitwa pod Komarowem zajmować. Podczas tegorocznych wydarzeń będzie miała miejsce premiera książki Anny Wojdy: „W blasku zachodzącego słońca. Bitwa pod Komarowem 1920”, która wraz z Tomaszem Dudkiem była założycielem Stowarzyszenia „Bitwa pod Komarowem”. Książka zawiera relacje uczestników, ich biografie. Stworzenie kilkuset stron książki o bitwie pod Komarowem wymagało kilku lat pracy, zbierania materiałów, nawiązania kontaktów z rodzinami walczących pod Komarowem. Teraz jest to swoiste kompendium wiedzy o wydarzeniach z sierpnia 1920 roku.

Biorąc pod uwagę rozmach wydarzenia, ilość uczestników, liczbę koni, a także wysoką rangę uroczystości, jest to największe wydarzenie nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Nie ma drugiego takiego wydarzenia jak manewry kawalerii. W samych manewrach wezmą udział 4 plutony 27 osobowe oraz Szwadron Wojska Polskiego oraz wielu konnych, będących wsparciem, kilkadziesiąt osób organizacji paramilitarnych.

W niedzielnym widowisku uczestników będzie znacznie więcej, nie ma tu już ograniczeń co do ilości uczestników.

Tomasz Dudek zaznaczył, że współpraca i wsparcie ze strony lokalnej społeczności Komarowa bardzo wiele znaczą. Podporą dla wydarzeń pod Komarowem jest także Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość.

Nowy Kurier Zamojski jest patronem medialnym 96. rocznicy Bitwy pod Komarowem. W najbliższym numerze z 30 sierpnia przedstawimy bogatą relację z wydarzenia.

 

 

Poprzedni artykułChwała Kawalerzystom!
Następny artykułUpadek imperium, uczta u Nerona, wiara, intryga i miłość – Narodowe Czytanie 2016
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments