Opłaca się dożyć setki

0
883

Biłgorajski ZUS policzył stulatków w naszym regionie. Małgorzata Korba – regionalny rzecznik ZUS w województwie lubelskim poinformowała, że osoba, która ukończy sto lat, ma prawo do tzw. świadczenia honorowego. Oddział ZUS w Biłgoraju wypłaca taki dodatek 27 osobom. Z roku na rok stulatków przybywa.

Świadczenie honorowe wynosi w tej chwili ponad 3,4 tys. zł brutto. Jest wypłacane co miesiąc, dożywotnio. – Osoby, które dostają emeryturę lub rentę z ZUS, nie muszą składać żadnego wniosku, żeby je dostać. W ich przypadku Zakład sam załatwia formalności – wyjaśnia zastępca dyrektora ds. świadczeń Oddziału ZUS w Biłgoraju Bogdan Mach. Inaczej jest ze stulatkami, którzy nie mają emerytury lub renty z żadnej instytucji. Oni również mogą otrzymać świadczenie honorowe, ale muszą w tym celu złożyć wniosek w ZUS i przedstawić dokument potwierdzający datę urodzenia.

Coraz więcej osób w Polsce korzysta z takiej „premii”. Dekadę temu dostawało ją z ZUS 1,4 tys. osób. W tym roku jest ich już prawie 2,3 tys. Zaledwie co szósty z wiekowych Polaków to mężczyzna. Zakład Ubezpieczeń Społecznych szacuje, że za dwadzieścia lat będzie mieć w swoim „portfelu” niemal 10 tysięcy stulatków.

Największą liczbę świadczeń honorowych wypłaca ZUS. Oprócz niego wypłaty realizują też Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego i resortowe zakłady emerytalne: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych oraz Ministerstwo Obrony Narodowej.

 

 

Poprzedni artykułDożynek czas – Gmina Łabunie
Następny artykułZSzeF się zbliża
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments