Bitwa pod Komarowem – 96. rocznica

0
2405

Od niemal dekady Stowarzyszenie „Bitwa pod Komarowem” popularyzuje swoimi działaniami pamięć o ostatniej i jednocześnie największej bitwie konnicy w XX-wiecznej Europie.
1. Armia Konna Siemiona Budionnego starła się i została pokonana 31 sierpnia 1920 roku pod Komarowem przez 1. Konną Dywizję Jazdy płk. Juliusza Rómmla. Wydarzenia spod Komarowa świadczą o doskonałej strategii polskiego dowództwa. Pokonanie Budionnego pod Komarowem i obrona Zamościa ocaliły ówczesną Europę przed zalewem bolszewików. Każdego roku pasjonaci historii bitwy komarowskiej organizują rekonstrukcję wydarzeń z 1920 roku, by pokazać światu jak ważne dla naszej historii są te wydarzenia. Bitwa pod Komarowem, cały czas – niezasłużenie, pozostaje w cieniu Bitwy Warszawskiej.

Już za kilkanaście dni ponownie na polach Komarowa i Wolicy Śniatyckiej za sprawą Stowarzyszenia “Bitwa pod Komarowem” odbędą się uroczystości oraz wielka inscenizacja Bitwy pod Komarowem z 1920 roku.

W dniach 24-27 sierpnia będą odbywały się VII manewry komarowskie – “Komarowska Potrzeba 2016”. Najbardziej “widowiskowe” punkty programu rozpoczną się  w sobotnie popołudnie: uroczysty capstrzyk na komarowskim cmentarzu, Msza Święta za poległych ułanów (kościół w Komarowie) oraz Koncert patriotyczny (przy kościele w Komarowie).
Niedziela, 28 sierpnia rozpocznie się mszą polową, a od godz. 10.00 rozpoczną się uroczystości patriotyczno – religijnych w miejscu pamięci w Wolicy Śniatyckiej oraz Święto Kawalerii Polskiej (od godz. 12.00) wraz z inscenizacją kawaleryjską Bitwy pod Komarowem.

 

 

 

 

 

27.08 – sobota:

 

17.30 – uroczysty capstrzyk na komarowskim cmentarzu (Komarów)

18.00– Msza Święta za poległych ułanów (kościół w Komarowie)

19.00 – Koncert patriotyczny ( przy kościele w Komarowie)

20.00 – prelekcja historyczna – Wolica Śniatycka

28.08  – niedziela:

7.15 – Polowa Msza Święta,

9.00 – otwarcie obozu dla zwiedzających, pokazy indywidualne i oddziałami.

10.00 – udział na uroczystościach patriotyczno – religijnych w miejscu pamięci w Wolicy Śniatyckiej

12.00 –  Święto Kawalerii Polskiej:

– złożenie meldunku,

– przekazanie odznak i nagród,

– pokazy wyszkolenia oddziałów kawalerii ochotniczej oraz indywidualne
– inscenizacja bitwy kawalerii

 

Poprzedni artykułWszystko Gra w Zamościu
Następny artykułCasting do seriali w Zamościu!
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments