Projekcje, plenerowe, konkursowe, spotkania z reżyserami…

0
891

Już w najbliższą środę rozpoczyna się 4. Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania z Historią”. Znamy szczegółowy program, nazwiska gości oraz bogatą listę imprez towarzyszących festiwalowi. Muzyczną atrakcją festiwalu będzie koncert Ani Dąbrowskiej na Rynku Wielkim.

4. edycja Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z historią” odbędzie się w dniach 10-13 sierpnia 2016. W programie zaplanowano projekcje filmów o tematyce historycznej – w kinie i w plenerze – oraz liczne wydarzenia towarzyszące. W finale – 13 sierpnia – gala festiwalowa oraz koncert Ani Dąbrowskiej na Rynku Wielkim w Zamościu. W „Spotkaniach z historią” wezmą udział wybitni przedstawiciele świata filmu, m.in. twórca muzyki filmowej – Michał Lorenc, aktor Lech Dyblik oraz Adam Sikorski – lubelski dokumentalista i autor programów historycznych.
W konkursie Zamojskiego Festiwalu Filmowego widzowie zobaczą 12 filmów dokumentalnych. Wśród nich dominują filmy, których tematyka dotyczy wydarzeń historycznych rozgrywających się w XX wieku. Projekcje konkursowe zaplanowano 11 i 12 sierpnia 2016 w godz. 10:00-13:00 i 14:00-17:30. Po każdym seansie przewidziane jest spotkanie z autorem filmu.

Nieodłącznym punktem programu „Spotkań z historią” są plenerowe projekcje filmowe na Rynku Wielkim w Zamościu. W tegorocznej edycji festiwalu na ekranie zobaczymy filmowe hity: „Zjawę” (10.08.2016), „Most szpiegów” (11.08.2016) oraz „Obrońców skarbów” (12.08.2016). Początek projekcji o godz. 21:00.

  1. Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania z historią”: projekcje filmowe na Rynku Wielkim

Nagrodzony 3 Oscarami film „Zjawa” Alejandro G. Iñárritu, z oscarową rolą Leonardo DiCaprio; „Most szpiegów” –  oparty na faktach thriller szpiegowski, którego akcja rozgrywa się w okresie zimnej wojny oraz zainspirowany prawdziwymi zdarzeniami i największymi poszukiwaniami skarbów w historii, trzymający w napięciu, pełen akcji obraz George’a Clooneya „Obrońcy skarbów”. To filmy, które wyświetlone zostaną na Rynku Wielkim w Zamościu w ramach 4. Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z historią”. Projekcje plenerowe odbędą się w dniach 10-12 sierpnia 2016 o godzinie 21:00. Wstęp wolny.

ZJAWA /10.08, godz. 21:00/

reż. Alejandro González Iñárritu ∣ USA ∣ 2015 ∣ 156 min

Podróżnik i odkrywca Hugh Glass zostaje brutalnie zaatakowany przez niedźwiedzia i pozostawiony przez towarzyszy na pewną śmierć w niedostępnym terenie. Dzięki niezwykłej sile woli Glass pokonuje przeciwności losu, by wymierzyć sprawiedliwość wrogom.

MOST SZPIEGÓW /11.08, godz. 21:00/

reż. Steven Spielberg ∣ USA ∣ 2015 ∣ 141 min

Oparty na faktach thriller szpiegowski, którego akcja rozgrywa się w okresie zimnej wojny lat 50. XX wieku. Amerykański prawnik James Donovan zostaje wysłany przez CIA do Związku Radzieckiego, by pomóc w uwolnieniu przetrzymywanego tam pilota wojskowego.

 

OBROŃCY SKARBÓW /12.08, godz. 21:00/

reż. George Clooney ∣ Niemcy, USA ∣ 2014 ∣ 118 min

Na polecenie Hitlera naziści grabią największe dzieła sztuki. Dekretem prezydenta Stanów Zjednoczonych kilku skromnych historyków musi przekształcić się w grupę agentów do zadań specjalnych i na własną rękę odnaleźć i ocalić zrabowane skarby kultury.

Podczas festiwalu nie zabraknie akcentów muzycznych. Na Rynku Wodnym 11 sierpnia aktor Lech Dyblik wystąpi z recitalem Towarzysze czas wstawać!”, prezentując rosyjską piosenkę poetycką. Rynek Wodny wypełni się śpiewem również 12 sierpnia. Znane i lubiane utwory historyczne i filmowe zaśpiewa publiczność wspólnie z prowadzącymi muzykami. Na zakończenie festiwalu – 13 sierpnia na Rynku Wielkim w Zamościu wystąpi Ania Dąbrowska z zespołem.

W programie ponadto pojawi się kilka wydarzeń towarzyszących: spektakl „Legenda Stołu Szwedzkiego czyli Odprawa posłów szwedzkich podług Sienkiewicza podana” w wykonaniu Stowarzyszenia Turystyka z pasją, Kino na Bastionie – projekcja komedii „Ojciec królowej” w Nadszańcu, a także wystawy: muzealna „Mundur żołnierza polskiego. Od Konstytucji 3 maja do Powstania Listopadowego” oraz fotograficzna „Krajobrazy wyobraźni” Beaty Ostachowicz.

Na wszystkie wydarzenia festiwalu: wstęp wolny. Na projekcje filmowe w CKF Stylowy obowiązuje odbiór bezpłatnych wejściówek w kasie kina w dniu pokazu, ul. Odrodzenia 9.

Nowy Kurier Zamojski patronuje medialnie festiwalowi. Szczegółowy program na plakacie.

Poprzedni artykułLetni powiew Japonii
Następny artykułZamojskie Spotkania z Fantastyką – nadchodzą
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments