Wernisaż malarstwa w Synagodze

0
1176

Od 12 sierpnia do 13 września 2016 r. w Centrum „Synagoga” Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego przy ul. Pereca 14 w Zamościu prezentowana będzie wystawa prac Dariusza Króla.

Prace urodzonego w Szczebrzeszynie artysty były prezentowane na około 60 indywidualnych wystawach malarskich. Jego obrazy znajdują się w Muzeach Państwowych oraz kolekcjach prywatnych w USA, Japonii, Niemczech, Finlandii, Szwecji, Węgrzech, Korei Południowej, Polsce, Szwajcarii, Rosji, Kanadzie, Australii, Holandii, Austrii.

O artyście, tak pisał dyrektor Węgierskiej Galerii Narodowej dr Gabor Odon Pogany: „Dariusz Król daje świadectwo swoimi obrazami może najważniejszej zalety twórczej, staranności artystycznej, bez której nie można wykonać wiarygodnej, trwałej pracy. Wszystkie jego obrazy są dziełami wzorcowymi, objawami mistrzowskich umiejętności, gotowości podjęcia zadania, próbkami skupienia uwagi.

Jako artystę – malarza wychował go las, łąka, potok, mgła, zmierzch. Od najwłaściwszych profesorów, od zjawisk przyrody nauczył się prawidłowości łamania się światła, przebiegu zmian barw, związków między perspektywą, patrzenia się na świat, reguł harmonii.

Dariusz Król potrafi na piątej części metra kwadratowego przedstawić to wszystko, co wie o stosunku między naturą i człowiekiem, o wiarygodności malarstwa. Na deseczce olchowej farbą olejną, ostrym jak igła pędzlem (…) sumuje niebiańską kopię rzeczywistości, jakby delikatnie stylizowanym rękopisem chciał uporządkować swoje wspomnienia, przekonania, nadzieje, aby w drobnych drgnięciach stworzyć wizję wielkości.”

Wernisaż wystawy odbędzie się 12 sierpnia 2016 roku o godzinie 17:00 w Centrum „Synagoga” Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego na ul. Pereca 14 w Zamościu.

zapr

Poprzedni artykułIle lat ma najstarszy Zamościanin?
Następny artykułLetni powiew Japonii
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments