Dzisiaj „GIGANCI”

0
935
- reklama-

Dzisiaj o 22.00 rozpocznie się spektakl inaugurujący tegoroczne 41.Zamojskie Lato Teatralne. Pierwszą sztuką, którą będziemy mogli zobaczyć są „GIGANCI Teatru A z Gliwic. Na widzów czeka niezapomniane widowisko.

Zamojskie Lato Teatralne będzie trwało do 9 lipca. Program jest przepełniony doskonałymi spektaklami. PROGRAM

Giganci to duże, spektakularne przedsięwzięcie – sięgające do „klasycznych” środków wyrazu, przyjętych w poetyce teatru open-air (monumentalne formy scenograficzne, techniki fire-show, techniki akrobatyczne, układy choreograficzne, sugestywna muzyka, efekty wizualne, reżyseria świateł, projekcje multimedialne, monumentalne marionety wyobrażające Gigantów. Aktorzy kreujący Synów Bożych posługują się elementami akrobacji, wkraczają na scenę, spuszczając się po siatkach zawieszonych ponad sceną. Położona centralnie scena to przestrzeń zamieszkana przez Córki Ziemskie (tu odmienna, płynna plastyka ruchu/technika tańca). Ponad głowami widzów Intruzi uwodzą Córki Ziemskie. Zrodzeni z „mezaliansu” Giganci to animowane, ogromne marionety – unaocznienie hipertrofii. Całość spektaklu została opatrzona komentarzem – wyśpiewanym przez widoczną na projekcjach (3 ekrany stanowią integralną część planowanej scenografii) aktorkę, wokalistkę (w tej roli Katarzyna Groniec). Poetycki komentarz sięgający do strof z Księgi Izajasza dopina formalną klamrą widowisko, kładąc akcent na uniwersalny, opisujący ludzką kondycję wydźwięk Gigantów. W przedstawieniu prócz artystów na stałe związanych z Teatrem „A” biorą udział zaproszeni goście – artyści pracujący w cenionych teatrach w Polsce.

teatr_a_giganci11
fot. eatr-a.art.pl

„A kiedy ludzie zaczęli się mnożyć na ziemi, rodziły im się córki. Synowie Boga, widząc, że córki człowiecze są piękne, brali je sobie za żony, wszystkie, jakie im się tylko podobały. Wtedy Bóg rzekł: „Nie może pozostawać duch mój w człowieku na zawsze, gdyż człowiek jest istotą cielesną: niechaj więc żyje tylko sto dwadzieścia lat”. A w owych czasach byli na ziemi giganci; a także później, gdy synowie Boga zbliżali się do córek człowieczych, te im rodziły. Byli to więc owi mocarze, mający sławę w owych dawnych czasach. (Rdz 6,1-4)

Ten cytat z biblijnej Księgi Rodzaju, mówiący o obecności Gigantów na ziemi w zamierzchłych czasach stał się pretekstem dla spektaklu „Giganci”.

 

 

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments