Feel wystąpi na Kiliana

0
1741

fot. Faccebook/Feel

Jarmark św. Kiliana w Skierbieszowie jest jedną z większych imprez folklorystycznych na terenie Województwa Lubelskiego. Od lat skierbieszowskie jarmarki obfitują w występy zespołów folklorystycznych, pokazy dawnych zawodów, wiejskich rzemiosł i tradycyjnych zajęć. To także okazja do rodzinnych gier i zabaw, do udziału w konkursach z nagrodami. Przedsięwzięcie nawiązuje też do jarmarków z lat minionych, gdzie rzemiosło, taniec, muzyka i ludowa tradycja przeplata się z treściami religijnymi bowiem patronem jarmarku jest święty Kilian.

Jak dowiadujemy się w Urzędzie Gminy Skierbieszów, są dwie wersje tradycji jarmarków kiliańskich. Jedna z nich mówi, że jarmark zapoczątkowali niemieccy osadnicy, którzy niegdyś osiedlili się na tych terenach. Według innej to podobno  Jan „Sobiepan” Zamoyski, który miał przyjaciół w całej Europie, sprowadził kult Kiliana do Skierbieszowa. Jak można się domyślać, nie wiadomo jak było rzeczywiście. mieszkańcy gminy mawiają, że „Jarmark Kiliana” gościł w ich miejscowości od zawsze. Corocznie termin Jarmarku zapowiada zbliżające się żniwa, więc na jarmarcznych straganach mnogość narzędzi i przyborów do pracy w polu.

W Polsce, w okresie międzywojennym znane były Kiliańskie Targi Końskie . Do Skierbieszowa przyjeżdżali handlarze z Galicji, Kongresówki, Wołynia, a nawet Słowacji i Podhala. Tradycja kiliańska wiązała się nie tylko z handlem. Od wieków Kilian był także dniem załatwiania osobistych porachunków.

 

Trzydniowy Jarmark św. Kiliana w Skierbieszowie odbędzie się w dniach 8-10 lipca. Wójt Gminy Skierbieszów oraz Gminny Ośrodek Kultury jako organizatorzy zadbali o to, by program był bogaty. Każdego dnia festynu na scenie będą pojawiali się młodzi artyści: wokaliści, tancerze. Odbędą się wybory Małej Miss. Każdego wieczoru dla wszystkich spragnionych tańca czeka dyskoteka pod gwiazdami.

Jeżeli o gwiazdach mowa, to wystąpią między innymi: Zespół Feel z Piotrem Kupichą, Kabaret Pigwa Show, Zespół Andre, Baflo – szczegółowy program na plakacie.

 

Poprzedni artykułDruhowie zapraszają
Następny artykułParkour i free run dla każdego
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments