Kreatywna praca z bajką

0
986

Dnia 6 maja 2016 r. w Bibliotece Pedagogicznej w Zamościu odbyły się warsztaty KREATYWNEJ PRACY Z BAJKĄ, zorganizowane w ramach projektu Akademia bajki, słowa i obrazu, dofinansowanego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Warsztaty prowadził p. Michał Malinowski – muzealnik, inżynier wyobraźni i profesjonalny „opowiadacz” bajek, pedagog, pisarz, artysta oraz podróżnik. Studiował w Polsce, Szwajcarii, Japonii i USA. Z jego inicjatywy w Konstancinie Jeziornej pod Warszawą powstało Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści, którym kieruje z wielką pasją. Michał Malinowski organizuje liczne spotkania, warsztaty oraz festiwale sztuki opowiadania. W 2014 roku został powołany w skład Rady Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego przy Ministrze Kultury. Występował na wielu światowych festiwalach sztuki opowiadania od Kanady, Hiszpanii, Francji po Iran i Indie.

W warsztatach uczestniczyli nauczyciele, bibliotekarze, pedagodzy i wychowawcy z powiatów: biłgorajskiego, hrubieszowskiego, tomaszowskiego i zamojskiego. Na początku uczestnicy wysłuchali trzech opowiadań, z których dowiedzieli się co znaczy „naga prawda”, dlaczego miłość jest ślepa i towarzyszy jej szaleństwo oraz jaka chwila, osoba i czynność jest najważniejsza w „królestwie”. Później uczestnicy próbowali stworzyć definicję „opowiadania” i wysłuchali opowieści, która wyjaśniła czym jest opowieść. W dalszej części wszyscy wzięli udział w zabawach: „Zwierzątko” i „Jarzynki”, służących doskonaleniu warsztatu „opowiadacza”.

Następnie nauczyciele tworzyli opowieści z wykorzystaniem klocków MuBaBaO. W trakcie zabawy uczestnicy z najprostszych form klocków wyczarowywali one niezwykłe kształty. Każda z tych budowli miała swoją „opowieść”, która uczestnicy na koniec dzielili się z innymi.
Warsztaty zakończyły się prezentacją metodą Kamishibai bajki japońskiej „O dziadku i myszkach” i opowieścią o tym, co należy zrobić, aby naprawić świat.

 

materiał nadesłany

- reklama-
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments