„Biały Kruk” z nagrodą im. Anny Kamieńskiej

0
1207
GAIA

W środowe popołudnie 20 kwietnia w Sali Konferencyjnej Krasnostawskiego Domu Kultury rozstrzygnięto XXII Konkurs Poetycki im. Anny Kamieńskiej na najlepszy tomik poetycki województwa lubelskiego. Do tegorocznej edycji zgłoszono 16 tomików poezji opublikowanych w 10 wydawnictwach, ich autorami są poeci z województwa lubelskiego:

Władysław Gołkiewicz „Skojarzenia”, Wydawnictwo NORBERTINUM, Lublin; Magdalena Klijer „Moje serce wciąż bije zachłannie”, Wydawnictwo NORBERTINUM, Lublin; Piotr Piela „Listki laurowe”, Wydawnictwo BIBLIOTEKA PUBLICZNA GMINY ŁABUNIE, Łabunie; Małgorzata Maria Sagan „Bartymeusz i inni”, Wydawnictwo NORBERTINUM, Lublin; Marek Gędek „Niedokończony poemat”, Wydawnictwo NORBERTINUM,  Lublin; Ewa Puszek – Nowak „Pięć twarzy Ewy”, Wydawnictwo  WARSZAWSKA GRUPA WYDAWNICZA, Warszawa; Marian Janusz Kawałko „Biały Kruk”, Wydawnictwo VEDA SP. Z O. O. , Warszawa; Anna Łyczewska „Poza czasem”, Wydawnictwo ZWIĄZEK LITERATÓW POLSKICH W LUBLINIE, Lublin; Wojciech Dunin – Kozicki „Umysł na posyłki i wiersze na przechadzki”, Wydawnictwo KOZIARA TARARARA – JAROSŁAW KOZIARA, Lublin; Bartosz Konstrat „Własny holokaust”, Wydawca TEATR MAŁY, Tychy; Iwona Chudoba „O, ptaszek na suwaku”, Wydawnictwo TAWA, Chełm; Danuta Agnieszka Kurczewicz „Rozbłyski” Wydawnictwo TAWA, Chełm; Marta Konarska „Kobieta i chmury”, Wydawnictwo POLIHYMNIA, Lublin; Zbigniew  Strzałkowski „Zodiakiem rok ponaglany”, Wydawnictwo POLIHYMNIA, Lublin; Alfred Wierzbicki „Boso”, Wydawnictwo TEST, Lublin; Stanisław Żurek „Chwila w której… wybór wierszy”, Wydawnictwo POLIHYMNIA, Lublin;

Jury w składzie: Ks. prof. dr hab. Krzysztof Guzowski (pracownik naukowy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, laureat XII edycji Konkursu), Ewa Hadrian (Dział Informacji i Promocji Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie) i  Henryk Radej (polonista, publicysta, recenzent, redaktor książek poetyckich) za najlepszy tomik 2015 roku uznało tomik poetycki Mariana Janusza Kawałko „Biały Kruk”.

W trakcie imprezy ogłoszono wyniki gry miejskiej ,,Gra miejska – Kamieńska”, która rozegrała się18 kwietnia, skierowanej do uczniów krasnostawskich szkół. Celem Gry było upamiętnienie 95. rocznicy urodzin poetki. Podczas rozstrzygnięcia Konkursu zaprezentowano słuchowisko poetyckie z wierszy Anny Kamieńskiej ,,Domy dzieciństwa”, wystawę poświęconą życiu autorki „Sensu naszego powszedniego daj nam dzisiaj…” . Wystawa została wypożyczona z archiwów Miejsko–Powiatowej Biblioteki Publicznej w Świdniku.

 

Piotr Piela

Protokół z posiedzenia jury XXII Konkursu Poetyckiego im. Anny Kamieńskiej

Krasnystaw 2016

 

Na XXII Konkurs Poetycki im. Anny Kamieńskiej, odbywający się w roku 2016, zgłoszono 16 tomików poezji, wydanych w roku 2015.

Zgodnie z regulaminem jury ocenia wyłącznie tomiki poetów mieszkających obecnie
w województwie lubelskim.  Regulamin stanowi ponadto, iż podlegać ocenie mogą tomiki nowe, zawierające teksty, które dotąd nie były publikowane w innych tomach.

            Z uwagi na powyższe wymogi regulaminowe 3 spośród nadesłanych tomików nie mogły podlegać ocenie jury: tomik wierszy Bartosza Konstrata deklarującego obecnie zamieszkanie
w Warszawie, tomik wierszy Stanisława Żurka, który jest wyborem tekstów z wcześniejszych tomików oraz tomik wierszy Zbigniewa Strzałkowskiego, który jest wierną reedycją tomiku z roku 1993.

            Ostatecznie jury oceniło zatem 13 tomików wierszy, zróżnicowanych zarówno w formie edytorskiej, jak i samej  poetyckiej  wypowiedzi.

Forma edytorska zasługuje w ocenie jury na kilka słów omówienia. Nie od dziś wiadomo,
iż słowo poetyckie wymaga odpowiedniej oprawy, zatem na uznanie zasługuje fakt, iż kilka zgłoszonych tomików wyróżnić można za staranną, przemyślaną i nietypową formę edytorską, która skomponowana z poetyckim słowem, będąca jego odzwierciedleniem lub uzupełnieniem wpłynęła korzystnie zarówno na lekturę wierszy, jak i pozytywne słowa uznania, zarówno pod adresem twórcy, a zwłaszcza wydawcy. Formy publikacji były bardzo zróżnicowane w tej oto materii, bo obok tradycyjnej, acz wysmakowanej formy graficznej (przemyślana okładka konweniująca z tekstem poetyckim, nierzadko operująca skrótem myślowym; barwa okładki również często wprowadzająca w klimat tekstów; dobór koloru papieru i czcionki; rozłożenie tekstu na stronie), wykorzystano tu nowoczesne formy edytorstwa, przejawiające się m.in. w nietypowych formatach czy rodzaju papieru.

Teksty poetyckie, zgłoszone na konkurs, były bardzo zróżnicowane. Od fraszek począwszy,  poprzez wiersze, piosenki, limeryki, aforyzmy, na poematach skończywszy.  Do oceny trafił również tomik, w którym obraz zdominował tekst. Przeważała jednak bardzo osobista liryka, subtelna
i intelektualna. W wielu tekstach pojawiały się odniesienia do motywów i wartości chrześcijańskich. Często również pojawiał się motyw miłości, śmierci, a nawet elementy ezoteryki. W wielu tekstach podziwiać nam przyszło erudycję autorów, ich oczytanie, „oswojenie kultury” – dawnej i współczesnej.

Wśród nadesłanych tomów znajduje się kilka publikacji, których autorkami są kobiety – debiutantki, jak i autorki z dorobkiem wydawniczym. Nominowana do nagrody jest Marta Konarska za tom „Kobieta i chmury” (wydawnictwo POLIHYMNIA). Poetka potrafi malować słowem ładne obrazy poetyckie oddające kreowaną sytuację liryczną.

Nominowana do nagrody jest również Anna Łyczewska „Poza czasem” (wydawnictwo Norbertinum) za opanowany do perfekcji warsztat poetycki i wielką siłę literackiej kobiecości.

Jury urzekł także tom poezji, który wymaga od czytelnika szerokiego spektrum znajomości kultury – tak humanistycznej, jak i z zakresu nauk ścisłych, któremu nieobca jest realistyczna, jak  i magiczna wizja świata, w którym poeta niezwykle sprawnie czerpie z dziedzictwa kulturowego tak poetyckiego, jak i muzycznego, gdzie kultura dawnych wieków zderza się z percepcją człowieka będącego „białym krukiem” współczesności.  Za tę ekwilibrystykę erudycji i artyzmu słowa poetyckiego nominujemy tom wierszy „Biały Kruk” Mariana Janusza Kawałko (wydawnictwo VEDA Sp. z o. o.)

Zainteresowanie jury wzbudził ponadto tom wierszy zatytułowany „Umysł na posyłki i wiersze na przechadzki”, których autorem jest Wojciech Dunin – Kozicki (wydawnictwo Koziara Tararara – Jarosław Koziara. Liryki osobiste budowane na prozie poetyckiej rozpisanej na wersety z bardzo częstym wykorzystaniem przerzutni wersetowej i międzystroficznej, co urozmaica język wypowiedzi poetyckiej, zasłużyły w opinii jury na nominację.

Nominację otrzymuje także tom wierszy Marka Gędka pt. „Niedokończony poemat” (wydawnictwo Norbertinum) – za osobisty, wysoce spersonalizowany wymiar tekstów, za umiejętne puentowanie paradoksem, skromnych wierszy bez tytułów, za sztukę zmierzenia się słowem z tym, co ostateczne w życiu człowieka.

Pięć nominacji – jedna nagroda.

Tę nagrodę otrzymuje tom Mariana Janusza Kawałko „Biały Kruk” (wydawnictwo VEDA Sp. z o. o.).

Decyzję – jednogłośnie – podjęło jury w składzie:

Ewa Hadrian – przewodnicząca jury

prof. Krzysztof Guzowski – członek jury

Henryk Radej – członek jury.

- reklama-
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments