Nowoczesne Centrum Onkologii w Zamościu

2
4798

We wtorek 22 marca odbyła się konferencja prasowa w nowo otwartym Centrum Onkologii w Zamościu. Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej powstało przy Szpitalu Papieskim. Jest to już czwarty ośrodek onkologiczny Grupy NU-MED S.A w Polsce. Do tej pory funkcjonowały placówki w Elblągu, Katowicach i Tomaszowie Mazowieckim.

NU-MED Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej Zamość Sp. z o.o. 1 marca 2016 roku przyjęło pierwszych pacjentów. Ośrodek powstał przy Samodzielnym Publicznym Szpitalu Wojewódzkim im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu, gdzie funkcjonują: Oddział Onkologii Klinicznej oraz Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej. Do kompleksowego leczenia chorób nowotworowych brakowało radioterapii. Budowa Ośrodka rozpoczęła się w listopadzie 2014 roku, zakończyła się w grudniu 2015 roku.

Budynek posiada ponad 6,5 tysiąca metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Obok nowoczesnego centrum znajduje się 160 miejsc parkingowych z wydzielonymi miejscami dla niepełnosprawnych. Wartość inwestycji to 80 mln zł. W ciągu dwóch lat kwota ta wzrośnie do 90 mln ze względu na zakup dodatkowego sprzętu.

W ośrodku pacjenci mogą korzystać z nowoczesnego sprzętu: 2 akceleratorów, tomografu komputerowego służącego do planowania oraz pracowni PET-CT. Do ich dyspozycji jest wyspecjalizowany personel lekarzy, pielęgniarek, fizyków, techników i psychologów.

Oddział zamojskiego ośrodka został wyposażony w 44 łóżka. Jest to 18 sal ( od 2 do 4 osobowych), sala wzmożonego nadzoru, izolatka. Pokoje pacjentów są wyposażone w węzeł sanitarny, telewizor, aneks kuchenny z lodówką oraz szafki. Dla chorych i ich rodzin przygotowano pokój do spotkań rodzinnych.

Oprócz leczenia szpitalnego w ośrodku jest prowadzone leczenie w trybie ambulatoryjnym. W ciągu kilku godzin pacjent może otrzymać radioterapię i jeszcze tego samego dnia wrócić do domu. Pacjenci z regionu mogą skorzystać z miejsc przygotowanych w hostelu.

Wszystkie świadczenia medyczne wykonywane w NU-MED. Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej Sp. z o.o. są bezpłatne. Gwarantuje to umowa podpisana z Narodowym Funduszem Zdrowia. Pacjenci przyjmowani są na bieżąco, po wcześniejszym wykonaniu planu napromieniania.

Centrum Onkologii w Zamościu posiada niezbędny i bardzo nowoczesny sprzęt do prowadzenia teleradioterapii. Centrum jest wyposażone w tomograf komputerowy do planowania leczenia firmy Siemens, dwa akceleratory TrueBeam firmy Varian, pełne wyposażenie modelarni, system unieruchomień pacjenta firmy Klarity Medical & Equipment oraz system VisionRT do bramkowania.

Akceleratory TrueBeam są najnowocześniejszymi na rynku medycznym produktami tego typu. Umożliwiają bardzo precyzyjne wykonywanie procedur.

Pracownia tomografu komputerowego została doposażona w zestaw laserów pomagających w ułożeniu pacjenta.

Modelarnia to pomieszczenie, w którym wykonuje się głównie unieruchomienia dla pacjentów typu maski do napromieniania w obszarze głowy i głowy z szyją. Maski wykonuje się z termoplastycznego tworzywa rozgrzewanego w łaźni z ciepłą wodą. Maska po wymodelowaniu na pacjencie zastyga i tak uformowana na kształt pacjenta jest stosowana do planowania, a później do prowadzenia codziennych sesji napromieniania. W modelarni wylewa się również osłony indywidualne dla pacjentów napromienianych wiązką elektronów.

System unieruchomień pacjenta zawiera podstawki stosowane przy różnych lokalizacjach napromieniania. Pacjent jest na nich układany w pozycji względnie dla niego wygodnej, a dla prowadzących leczenie stabilnej przed TK do planowania leczenia. Pozycja ta ma być odtwarzalna i powtarzana dla danego pacjenta przy każdym napromienianiu na akceleratorze.

Personel Centrum to 105 osób: lekarze, pielęgniarki, technicy, rejestratorki, obsługa sprzętu medycznego, informatycy, pracownicy administracyjni, a także fizycy.

Uroczyste otwarcie centrum zaplanowano na 22 kwietnia.

Centrum Diagnostyki i terapii Onkologicznej w Zamościu to lepsza dostępność i większa szansa na profesjonalną diagnostykę i skuteczne leczenie chorób onkologicznych dla pacjentów dorosłych oraz dzieci z Zamościa i regionu. Oferta medyczna Centrum uzupełnia diagnostykę onkologiczną dostępną dla pacjentów w Szpitalu Papieskim.

cag.

Poprzedni artykułBursa na Targach
Następny artykułMieszkańcy wybrali
Subscribe
Powiadom o
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
pracownik zamojskiego szpitala

Autor artykułu napisał “…gdzie do tej pory funkcjonował oddział onkologii klinicznej i chirurgii onkologicznej”. Chciałem zaznaczyć że Oddział Onkologii Klinicznej oraz Oddział Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej, (bo tak brzmi pełna nazwa) dalej funkcjonują w strukturach Szpitala a nie jak napisał autor “funkcjonowały”…jak na razie nic się nie zmieniło…Nu-Med to jedna firma a Szpital to druga i proszę na razie nie wprowadzać w błąd ewentualnych pacjentów dla których to bardzo ważne

Nowy Kurier Zamojski

Nie napisaliśmy, że oddziały przestały istnieć, ale dla Pana komfortu uściśliliśmy wypowiedź.