Handel ludźmi

0
956

W auli Bursy Międzyszkolnej nr 2 odbyło się seminarium pod hasłem ,,Handel ludźmi jest zbrodnią”, zorganizowane we współpracy z Fundacją La Strada (Fundacja przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu).
Celem spotkania było zapoznanie młodzieży z procederem handlu ludźmi, podkreślenie potencjalnych zagrożeń dla wyjeżdżających za granicę w poszukiwaniu pracy, wskazanie przykładów zachowań bezpiecznych oraz adresów instytucji zajmujących się problematyką handlu ludźmi i pomocą ofiarom.
Wprowadzenia w problematykę zjawiska handlu ludźmi dokonała prowadząca spotkanie, przedstawicielka Fundacji La Strada Pani Joanna Garnier. Omówiła wiele ważnych informacji dla osób poszukujących pracy za granicą. Zwróciła uwagę na umiejętność identyfikowania czynników ryzyka, wskazała, jakie działania podjąć w sytuacji wyjazdu za granicę w celach zarobkowych (m.in. sprawdzić ważność swojego paszportu, ubezpieczyć się, sprawdzić, czy pośrednik (firma pośrednicząca) oferujący pracę działa legalnie, czy pracodawca istnieje, dokładnie czytać wszystkie dokumenty, domagać się pokwitowania, jeśli dajesz pośrednikowi pieniądze, zostawić adres, pod którym będziesz przebywać za granicą, numer telefonu, imię i nazwisko pracodawcy oraz nazwiska i adresy osób, z którymi wyjeżdżasz, zrobić kserokopię dokumentów, ustalić częstotliwość kontaktów telefonicznych z bliskimi (osobami, którym ufasz) np. raz w tygodniu o określonej porze).
Handel ludźmi jest przestępstwem polegającym na wykorzystaniu drugiego człowieka np. w prostytucji, w żebractwie, do pracy przymusowej, do popełniania przestępstw, godzącym w godność i wolność człowieka, popełnianym często z użyciem przemocy fizycznej i psychicznej, powodującym poważne skutki psychiczne dla ofiar. Prelegentka podkreśliła, że problem handlu ludźmi jest zjawiskiem nasilającym się w wielu krajach Europy. Ofiarą handlu mogą stać się nastolatki, osoby znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej, osoby poszukujące pracy za granicą (szczególnie bez znajomości języka, prawa i kultury kraju, w którym się znalazły).
Uczestnikami spotkania byli nauczyciele, pedagodzy i młodzież zamojskich szkół ponadgimnazjalnych. Młodzież otrzymała obszerne materiały informacyjne poświęcone problematyce handlu ludźmi: broszury, plakaty, ulotki, komiksy i płyty.

 

Poprzedni artykułZamojska Twierdza Walki z Rakiem
Następny artykułBursa na Targach
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments