Obwodnica Hrubieszowa gotowa

0
1341
(fot.Krzysztof Nelewajko/GDDKiA)

Wybudowana kosztem blisko 227 mln zł droga usprawni ruch przygraniczny i ułatwi dojazd do przejścia z Ukrainą w Zosinie.
Budowa obwodnicy została zakończona, kierowcy mogą już niej korzystać.

To bardzo ważna obwodnica dla rozwoju całego terenu przygranicznego. Cały ruch z Ukrainą będzie się odbywał tą obwodnicą, bo przez nią prowadzi trasa z Zamościa do przejścia w Zosinie, a także w Dołhobyczowie. Współpraca z Ukrainą to naturalny kierunek naszego rozwoju, dlatego bardzo cieszymy się z tej inwestycji” – powiedział Józef Kuropatwa, Starosta Hrubieszowa.

Budowa kosztowała 227 mln zł, problemów nie udało się uniknąć. Obwodnica, w ciągu drogi krajowej nr 74, prowadzi po południowo-wschodniej części Hrubieszowa. Ma 9,3 km długości. Przechodzi dwukrotnie nad linią kolejową i przecina dolinę rzeki Huczwa. Powstały na niej cztery mosty i siedem wiaduktów, ma pięć jednopoziomowych skrzyżowań z drogami lokalnymi. Na trzech skrzyżowaniach o największym natężeniu ruchu zbudowano ronda, w tym na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 844 prowadzącą do przejścia w Dołhobyczowie. Zbudowano też 7,4 km dróg dojazdowych do obwodnicy.

Wartość inwestycji to prawie 227 mln zł; blisko 120 mln zł wynosi dofinansowanie z unijnego Programu Rozwój Polski Wschodniej.

Budowę obwodnicy rozpoczęło w lipcu 2011 r. konsorcjum firm HAK Construction z Katowic (jako lider) oraz Dromet Częstochowa i Cardo Mosty z Katowic. Po ogłoszeniu upadłości przez lidera budowę od września 2012 r. kontynuował Dromet. Z powodu niezrealizowania zobowiązań kontraktu i harmonogramu robót GDDKiA w grudniu 2014 r. zerwała umowę z Drometem. W chwili wypowiedzenia umowy zaawansowanie inwestycji wynosiło ok. 80 proc. W styczniu 2015 r. ogłoszono przetarg na jej dokończenie. Najkorzystniejszą ofertę przedstawiła firma Budimex, która zakończyła budowę.

 

- reklama-
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments