Nauka dla wszystkich

0
1245
GAIA

Przed budynkiem Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej (PWSZ) w Zamościu stanie niecodzienna instalacja.
W piątek 23 października zostanie odsłonięta Butelka Kleina.

Instalacja zostanie ustawiona przed Instytutem Matematyki i Technologii Innowacyjnych PWSZ w Zamościu. Dyrektor Instytutu dr hab. Witold Mozgawa wyjaśnia, że nauka jest piękna, splata się nierozerwalnie z codziennością. „Instalacja ma uzasadnić tezę, że w PWSZ w Zamościu uczymy pięknej i konkretnej nauki. Pomnik symbolizuje związek problemów nauki i codziennego życia w otaczającym nas świecie, a nauczany w PWSZ w Zamościu”.

Na placu przed budynkiem o godz. 10.00 odbędzie się odsłonięcie instalacji, następnie w auli Instytutu dr hab. Witold Mozgawa wygłosi wykład pt. „Co to jest Butelka Kleina?”

 

A co to takiego Butelka Kleina?
Butelka Kleina – jednostronna, zamknięta przestrzeń, bez brzegu. Opisana w 1882 przez niemieckiego matematyka Felixa Kleina.
Jakby to ująć łatwiej?
Jest to jednostronna powierzchnia, mająca dwa wymiary i nie mająca żadnego brzegu. Jej ścianki wewnętrzne są zarazem zewnętrzne. Nie ma objętości, ale można wlać do niej ciecz. To, w jaki sposób należy napełnić butelkę Kleina jest jednym z najważniejszych problemów matematyki.

 

 

 

 

- reklama-
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments