Ustawa antysmogowa

0
1225

Miasto Zamość pracuje nad wdrożeniem działań zmierzających do polepszenia stanu powietrza. Związane jest to z wchodzącą w życie ustawą antysmogową podpisaną przez Prezydenta Andrzeja Dudę.

Zmiany w przepisach dają samorządom nowe narzędzie do skutecznej walki o czyste powietrze. Jest to niejako odpowiedź ustawodawcy na sytuację, która powstała w Krakowie, który zmaga się ze smogiem. Dwa lata temu sejmik województwa małopolskiego podjął uchwałę zakazującą używania paliw stałych do ogrzewania mieszkań i domów w Krakowie, którą następnie zaskarżono. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie stwierdził nieważność ww. uchwały, a pod koniec września Naczelny Sąd Administracyjny podtrzymał ten wyrok.

W tym czasie w sejmie trwały już prace nad nowelizacją ustawy Prawo ochrony środowiska. Zgodnie z nowymi przepisami, sejmiki wojewódzkie za pomocą uchwał będą mogły określać rodzaj i jakość paliw stałych dopuszczonych do stosowania i parametry techniczne lub parametry emisji urządzeń do spalania. Takie działania mają w konsekwencji zmniejszyć zanieczyszczenie i poprawić jakość powietrza na obszarach, na których występują znaczne przekroczenia dopuszczalnych poziomów szkodliwych substancji.

Miasto Zamość również pracuje nad wdrożeniem działań zmierzających do polepszenia stanu powietrza. Przygotowano już uchwałę w sprawie regulaminu udzielania dotacji na wymianę starych systemów grzewczych (piece, kotły), które nieefektywnie spalają nie tylko złej jakości paliwa stałe, ale także różnego rodzaju śmieci, powodując przy tym duże zanieczyszczenia – informuje Marek Gajewski, Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta Zamość.

Poprzedni artykułNagrody, Panie Dulskie i skrzypce
Następny artykułDzień otwarty w ZOO
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments