Turystyka z Pasją

0
1808

W Kazamacie wschodniej Bastionu II Zamojskiej Twierdzy odbyło się spotkanie podsumowujące pierwszy rok działalności Stowarzyszenia „Turystyka z Pasją”.

Wśród Gości, którzy przybyli świętować pierwsze urodziny Turystyki z Pasją, był Prezydent Andrzej Zastąpiło, Damian Miechowicz – dyrektor Wydziału Turystyki i Promocji Urzędu Miasta w Zamościu, przedstawiciele zamojskich stowarzyszeń, grup rekonstrukcyjnych. przewodnicy zamojscy, pracownicy Muzeum Zamojskiego oraz mieszkańcy.
Tomasz Banach w kilku słowach opowiedział zaproszonym Gościom o pracowitym roku działalności. Dokładnie rok temu, 14 października 2014 roku grupa pasjonatów historii powołała do życia Stowarzyszenie „Turystyka z Pasją.” W skład zarządu wchodzą: Dominika Lipska, Tomasz Banach oraz Sylwia Jagoda.
Celem działalności Stowarzyszenia jest promocja i tworzenie różnorodnych form turystyki w Polsce ze szczególnym uwzględnieniem województwa lubelskiego. Po spełnieniu względów formalnych i rejestracji działalności Stowarzyszenie podjęło działania. Pierwszym zrealizowanym projektem był wyjazd turystyczny „Roztocze – kraina miodu i wina”, mający na celu przybliżenie walorów turystycznych i smakowych regionu Roztocza. Turystyka z Pasją zorganizowała spotkanie z lubelskim autorem kryminałów – Marcinem Wrońskim, który fragment sagi o Zydze Maciejewskim umiejscawia w Zamościu.
Turystyka z Pasją stara się zaangażować także najmłodszych mieszkańców Zamościa do swoich działań. Dzięki współpracy z Ziarnkiem Grochu, dzieci poszerzają swoją wiedzę o mieście, regionie, jego historii i kulturze.
Kolejnym zrealizowanym przedsięwzięciem Stowarzyszenia była Turystyczna Majówka, wprowadzająca w Noc Muzeów organizowaną w mieście. Przewodnicy, w strojach z epoki, oprowadzali po Zamościu, a w myśl hasła „Zamość górą” zabierali chętnych na wieżę ratuszową skąd oprócz widoku roztaczała się opowieść. Na festiwalu Smaki Zamościa i Roztocza członkowie Stowarzyszenia walczyli o zaszczyty za pomocą pysznego Omletu Marysieńki.  Danie historycznie związane z Zamościem, gdyż omlety bowiem do Zamościa i Polski sprowadziła Maria Kazimiera de la Grange d’Arquien primo voto Zamoyska secundo voto Sobieska.

Turystyka z Pasją to także konkursy fotograficzne, wystawy, jak na przykład „Koronki, tiurniury, aksamity„, którą obejrzało od chwili otwarcia 9 tysięcy odwiedzających. Wystawa jest cały czas możliwa do obejrzenia w kazamacie zachodniej Bastionu II w Zamościu. Sierpniowa „Noc spadających gwiazd”, potańcówka w klimacie lat 20-tych i 30-tych, nocne zwiedzanie miasta to tylko niewielki wycinek z działalności Stowarzyszenia Turystyka z Pasją.

Przyznano podziękowania wszystkim, którzy przez ten pierwszy rok wspierali Stowarzyszenie Turystyka z Pasją. Okolicznościowe dyplomy złożono m.in. na ręce Prezydenta Zamościa, dla Wydziału Turystyki i Promocji, dla Muzeum Zamojskiego, dla Zamojskiego Domu Kultury, dla Zamojskiego Centrum Informacji Turystycznej, dla Zakładu Gospodarki Lokalowej, dla Restauracji Muzealna, dla Galicya Cafe, Jazz Klubu „Kosz”, dla Zamojskiego Bractwa Rycerskiego i wielu innych osób i instytucji wspierających działalność.

Doktor Jacek Feduszka z Muzeum Zamojskiego przedstawił historyczne uwarunkowania Bastionów Twierdzy Zamość, ich funkcje na przestrzeni dziejów.
Za pierwsze urodziny i pracowity rok wzniesiono symboliczną lampkę szampana, a dla dzieci były smakołyki z Zamojskiej Manufaktury Słodyczy.

Nowy Kurier Zamojski objął dzisiejsze wydarzenie patronatem medialnym, ze swojej strony życzymy aby kolejny rok przyniósł jeszcze więcej satysfakcjonującej pracy

cag.

 

 

- reklama-
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments