Turystyka z Pasją

0
1815

W Kazamacie wschodniej Bastionu II Zamojskiej Twierdzy odbyło się spotkanie podsumowujące pierwszy rok działalności Stowarzyszenia “Turystyka z Pasją”.

Wśród Gości, którzy przybyli świętować pierwsze urodziny Turystyki z Pasją, był Prezydent Andrzej Zastąpiło, Damian Miechowicz – dyrektor Wydziału Turystyki i Promocji Urzędu Miasta w Zamościu, przedstawiciele zamojskich stowarzyszeń, grup rekonstrukcyjnych. przewodnicy zamojscy, pracownicy Muzeum Zamojskiego oraz mieszkańcy.
Tomasz Banach w kilku słowach opowiedział zaproszonym Gościom o pracowitym roku działalności. Dokładnie rok temu, 14 października 2014 roku grupa pasjonatów historii powołała do życia Stowarzyszenie „Turystyka z Pasją.” W skład zarządu wchodzą: Dominika Lipska, Tomasz Banach oraz Sylwia Jagoda.
Celem działalności Stowarzyszenia jest promocja i tworzenie różnorodnych form turystyki w Polsce ze szczególnym uwzględnieniem województwa lubelskiego. Po spełnieniu względów formalnych i rejestracji działalności Stowarzyszenie podjęło działania. Pierwszym zrealizowanym projektem był wyjazd turystyczny “Roztocze – kraina miodu i wina”, mający na celu przybliżenie walorów turystycznych i smakowych regionu Roztocza. Turystyka z Pasją zorganizowała spotkanie z lubelskim autorem kryminałów – Marcinem Wrońskim, który fragment sagi o Zydze Maciejewskim umiejscawia w Zamościu.
Turystyka z Pasją stara się zaangażować także najmłodszych mieszkańców Zamościa do swoich działań. Dzięki współpracy z Ziarnkiem Grochu, dzieci poszerzają swoją wiedzę o mieście, regionie, jego historii i kulturze.
Kolejnym zrealizowanym przedsięwzięciem Stowarzyszenia była Turystyczna Majówka, wprowadzająca w Noc Muzeów organizowaną w mieście. Przewodnicy, w strojach z epoki, oprowadzali po Zamościu, a w myśl hasła “Zamość górą” zabierali chętnych na wieżę ratuszową skąd oprócz widoku roztaczała się opowieść. Na festiwalu Smaki Zamościa i Roztocza członkowie Stowarzyszenia walczyli o zaszczyty za pomocą pysznego Omletu Marysieńki.  Danie historycznie związane z Zamościem, gdyż omlety bowiem do Zamościa i Polski sprowadziła Maria Kazimiera de la Grange d’Arquien primo voto Zamoyska secundo voto Sobieska.

Turystyka z Pasją to także konkursy fotograficzne, wystawy, jak na przykład “Koronki, tiurniury, aksamity“, którą obejrzało od chwili otwarcia 9 tysięcy odwiedzających. Wystawa jest cały czas możliwa do obejrzenia w kazamacie zachodniej Bastionu II w Zamościu. Sierpniowa “Noc spadających gwiazd”, potańcówka w klimacie lat 20-tych i 30-tych, nocne zwiedzanie miasta to tylko niewielki wycinek z działalności Stowarzyszenia Turystyka z Pasją.

Przyznano podziękowania wszystkim, którzy przez ten pierwszy rok wspierali Stowarzyszenie Turystyka z Pasją. Okolicznościowe dyplomy złożono m.in. na ręce Prezydenta Zamościa, dla Wydziału Turystyki i Promocji, dla Muzeum Zamojskiego, dla Zamojskiego Domu Kultury, dla Zamojskiego Centrum Informacji Turystycznej, dla Zakładu Gospodarki Lokalowej, dla Restauracji Muzealna, dla Galicya Cafe, Jazz Klubu “Kosz”, dla Zamojskiego Bractwa Rycerskiego i wielu innych osób i instytucji wspierających działalność.

Doktor Jacek Feduszka z Muzeum Zamojskiego przedstawił historyczne uwarunkowania Bastionów Twierdzy Zamość, ich funkcje na przestrzeni dziejów.
Za pierwsze urodziny i pracowity rok wzniesiono symboliczną lampkę szampana, a dla dzieci były smakołyki z Zamojskiej Manufaktury Słodyczy.

Nowy Kurier Zamojski objął dzisiejsze wydarzenie patronatem medialnym, ze swojej strony życzymy aby kolejny rok przyniósł jeszcze więcej satysfakcjonującej pracy

cag.

 

 

Poprzedni artykuł70 lat Liceum Plastycznego
Następny artykułBezrobocie spada
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments