CzytaMy

0
1394
GAIA

 

W piątkowy wieczór w Książnicy Zamojskiej odbyło się czwarte spotkanie pierwszej odsłony wspólnej akcji Fundacji Teraz Książka oraz Księgarni Matras pod patronatem Instytutu Książki oraz serwisu internetowego Lubimy Czytać. Celem projektu „CzytaMy!” jest promowanie czytelnictwa wśród dzieci i dorosłych. Gośćmi specjalnymi spotkania były aktorki Paulina Holtz oraz Aneta Todorczuk – Perchuć, a poprowadziła je Dorota Koman, znana redaktor książek i krytyk literacki.

Zamość jest ostatnim z czterech miast, w których odbyła się akcja CzytaMy! Podobne spotkania odbyły się w Elblągu, Suwałkach oraz Łomży.
W czasie spotkania z literaturą w Książnicy Zamojskiej aktorki Paulina Holtz i Aneta Todorczuk – Perchuć przeczytały fragmenty swoich ulubionych utworów literackich oraz opowiedziały o książkach, które odegrały ważne role na różnych etapach życia.

Zamojskie wydarzenie czytelnicze patronatem honorowym objęli Sławomir Sosnowski, Marszałek Województwa Lubelskiego oraz Andrzej Wnuk, Prezydent Miasta Zamość. Gości przywitała Danuta Kawałko, dyrektor Książnicy Zamojskiej.

Przed południem w podobnym spotkaniu wzięły udział dzieci, które wspólnie zastanawiały się co to jest wyobraźnia i co to jest czas.

Rozpoczynając, Dorota Koman opowiedziała o idei akcji, wspólnym czytaniu, wspólnym podróżowaniu i zachłanności na literaturę. Jej zdaniem ludzie nie czytają, tłumacząc się brakiem czasu. Bardzo szybko pokazała, że czas na książkę łatwo można wygospodarować, a w sytuacji gdy czytelnika pochłania jakaś historia, sam szuka sposobności na czytanie, walczy o swój czas na literaturę.

Aneta Todorczuk – Perchuć przeczytała fragmenty i gorąco zachęcała do zapoznania się z „Fioletową Krową” w genialnym tłumaczeniu Stanisława Barańczaka. Jest to antologia zawierająca 333 najsławniejsze okazy angielskiej i amerykańskiej poezji niepoważnej od Williama Shakespeare’a do Johna Lennona. Fenomenalny, zabawny i inteligentny pomysł na wieczory z przyjaciółmi.

„Clarence” – Shel Silverstein, tłum. Stanisław Barańczak

Clarence Lee, chłopczyk z Tennessee,
Niczego tak nie kochał jak reklam w TiVi.
Rozwarte oczy wlepiał w ekran szklany
I każdy towar tam reklamowany
Sprowadzał zaraz drogą wysyłkową:
Krem, żeby skóra mogła czuć się zdrowo,
Brylantynę, by włosy elegancko lśniły,
Wybielacz, żeby biele bardziej się bieliły,
Tabletki, żeby zniszczyć ból głowy w zarodku,
Dżinsy, dopasowane do człowieka w środku,
Pastę do zębów „Biały Kieł”
Proszek dla psa, a raczej – pcheł,
Płyn do płukania sobie ust,
Stanik, co uwypukla biust,
Owsianki, buty do rodeo,
Firanki, nową grę video
Lub towarzyską-
Dosłownie wszystko (…)

Paulina Holtz opowiedziała o autorze zaskakującej książki Piotra Cieplaka „O niewiedzy w praktyce, rowerem do Portugalii”. Jest to debiut pisarski Piotra Cieplaka, będący jednocześnie jego pracą doktorską. Opowiada o tym jak w 31 dni autor pokonał drogę z Warszawy do Lizbony. Jakie w tym czasie miał przygody i przemyślenia, a to, że dotrze do celu nie było wcale oczywiste.

„żeby dojechać z warszawskich Kabat do Lizbony, trzeba ciąć na Piaseczno, potem przez Jazgarzew i dalej, prosto na Grójec. Oto cała wiedza o geografii, która potrzebna jest na początku. Następne mistaeczko, przystanki, następne mapy będą się odsłaniać stopniowo. Wiadomo, że chodzi z grubsza o południowy zachód”…
Jest to jednocześnie książka filozoficzna, o buddyjskiej podróży, ma wiele różnych etapów, jest o kontemplacji życia, o oddaleniu się od rzeczywistości. Napisana przy tym z ogromnym poczuciem humoru. Paulina Holtz zaprosiła do wysłuchania monodramu Piotra Cieplaka z improwizacjami muzycznymi duetu SzaZa – czyli Pawła Szamburskiego (klarnety amplifikowane, głos) oraz Patryka Zakrockiego (skrzypce, altówka, mbira amplifikowana) – dwóch niezwykle aktywnych animatorów muzyki improwizowanej.

Paulina Holtz przeczytała fragment książki Anny Janko „Pasja według św. Hanki”, w której autorka w poetycki sposób pisze o miłości, zdradzie, o seksie, o trudnej relacji matka-córka. „Zakochany człowiek nie ma sumienia” – zaczyna Janko i kontynuuje rozpisaną na 350 stron historię tytułowej pasji, której, jak można się domyślać, na imię miłość. Aktorka ma w planie monodram na podstawie tejże powieści Anny Janko. Odeszła od pracy nad tekstem, zaabsorbowana innymi zajęciami, ale wyznała, że dzięki zamojskiemu spotkaniu chętnie wróci do „Pasji według św, Hanki”.

Inne propozycje gorąco polecane w trakcie literackiego wieczoru w Książnicy to: „Chłopcy” Andrzeja Saramonowicza, „Dziennik” Jerzego Pilcha, „Wielka Magia” Elizabeth Gilbert, „Sońka” i „Ości” Ignacego Karpowicza, „Życie na drzwiach lodówki” Alice Kuipers, ” Nasz mały PRL. Pół roku w M-3 z trwałą, wąsami i maluchem” Witolda Szabłowskiego i Izabeli Meyzy, „Skazy” Izabeli Żukowskiej, „Shantaram” Gregorego Davida Robertsa, a także „Moja Walka” w sześciu tomach, której autorem jest Karl Ove Knausgård. Na wiele innych zwyczajnie zabrakło czasu. Na zakończenie uczestnikom wręczono upominki książkowe. Doskonałe spotkanie, pasjonujące rozmowy za nami, teraz już tylko czytajmy.

 

ANETA TODORCZUK – PERCHUĆ – Aktorka filmowa, teatralna i telewizyjna. Absolwentka Akademii Teatralnej w Warszawie. Obecnie gra na deskach teatrów Polonia (monodram „Matka Polka Terrorystka”) i OchTeatr („Przedstawienie świąteczne”). Występowała na deskach teatrów Komedia, Capitol, Kamienica i Buffo. Na swoim koncie ma również udział w takich serialach jak: „Barwy szczęścia”, „Na dobre i na złe”, „M jak miłość”, „Wszyscy kochają Romana”, „Samo życie”, „Instynkt”, czy „Stacyjka”. Ponad 3 lata temu aktorka wraz ze swoją przyjaciółką Agnieszką Chrzanowską założyła fundację Mamy Dzieci, która pomaga dzieciom z domów dziecka wchodzącym w dorosłość.

PAULINA HOLTZ – Polska aktorka filmowa i teatralna. Jej pierwszym doświadczeniem scenicznym była rola Pazia w sztuce Romeo i Julia w reżyserii Andrzeja Wajdy na scenie stołecznego Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera, z którym do  dzisiaj jest związana. Po ukończeniu Akademii Teatralnej w 2002 roku związała się na stałe z Teatrem Powszechnym. Występowała także na deskach warszawskiego Teatru Scena Prezentacje. W 2003 roku otrzymała nagrodę „Feliks Warszawski” w kategorii najlepszego aktora. W swoim artystycznym dorobku ma role w serialach „Na dobre i na złe”, „Kryminalni”, „Klan”. Autorka książek „Luśka na planecie dziecko” i ” Po pierwsze Joga”

DOROTA KOMAN – Polonistka, redaktor książek, krytyk  literacki, animator kultury. Stale współpracuje z radiową Jedynką, co tydzień poleca nowości wydawnicze w „Czterech porach roku”. Lubi śpiewać – wydała dwie płyty z poezją śpiewaną. Współpracuje z TVP (kiedyś przez kilka lat z „Telerankiem”), z „Kawą czy herbatą” i „Pytaniem na śniadanie”. Systematycznie recenzuje książki dziecięce na łamach „Nowych Książek”. Przewodnicząca jury Konkursu na Najlepszą Książkę Dziecięcą „Przecinek i kropka”

 

- reklama-
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments